BRATISLAVA. Sedem a pol percenta - toľko mali podľa decembrového prieskumu Focusu mimoparlamentní komunisti spolu so SF, HZD, SZ, SDĽ, DS, KDS a OKS. Januárový prieskum dával týmto stranám spolu takmer šesť percent.
Strany napravo i naľavo od stredu štyri mesiace pred voľbami tvrdia, že nechcú, aby prepadli voličské hlasy. Medzi mimoparlamentnými stranami sa začínajú spájania a rozpady.
SDĽ vidieť najviac
Jediný nekomunistický vyzývateľ Smeru naľavo od stredu začal bojovať o voličov Roberta Fica. Nástupkyňa jeho materskej SDĽ po Slovensku zaplatila až 800 bilbordov – len o 200 menej, ako mala Iveta Radičová pred prvým kolom prezidentských volieb. SDĽ začne v najbližších týždňoch šnúru vyše 500 mítingov po obciach.
Preferencie malých strán
- KSS – 1,8 %
- SF – 1,2 %
- HZD – 0,8 %
- SZ – 0,6 %
- SDĽ – 0,4 %
- DS – 0,4 %
- KDS – 0,3 %
- OKS – 0,2 %
Zdroj: januárový prieskum Focus
Podľa informácií SME, za novou SDĽ stojí podnikateľ Ivan Weiss, ktorý sa nedávno prezentoval ako hráč konského póla na Štrbskom Plese.
Oficiálne podporovať SDĽ, ktorú vedie málo známy manažér Marek Blaha, by mala v najbližších dňoch veľká časť členskej základne Slobodného fóra (SF). Má ísť údajne o ľudí až z 30 okresov.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková si myslí, že za odchodom niektorých členov zo SF môže byť „organizovaná akcia“. Masový odchod členov nepotvrdila.
K SDĽ sa pridali už aj členovia strany Liga, ktorá sa spolu so SF a Občianskymi kandidátmi zlučujú do novej strany Únia.
Týždenník Slovo blízky Smeru o SDĽ píše, že za jej kampaňou „nestoja ľavicovo zmýšľajúce osobnosti, ale paradoxne úplne opačné spektrum záujmov“ a bývalý hovorca premiéra Mikuláša Dzurindu Martin Lengyel. Zakladateľ TA3 Lengyel je šéfom predvolebnej kampane SDĽ.
O „antistrane“ hovorí aj podpredseda klubu Smeru Miroslav Číž. Aj on si myslí, že ide o stranu, ktorá je tu iba na to, aby brala Smeru hlasy. „Sme sociálnodemokratická strana, ale máme aj silný zelený program,“ hovorí predseda SDĽ Blaha. Tvrdí, že nie sú „antistranou“.
Únia vzniká a stráca členov
Za alternatívu voči stredopravým parlamentným stranám sa naopak pasuje novo vznikajúca Únia - Strana pre Slovensko. Oznámili ju predsedovia SF, strany Liga a Občianski kandidáti. Úniu považujú za „antistranu“ zasa v SDKÚ - už pre jej meno.
Šéfka SF Zuzana Martináková hovorí, že Únia je už zaregistrovaná a tri strany sa do nej zlúčia v najbližších dňoch. „Sme strany, ktoré sú profilované stredopravo a liberálne.“
Šance minimálne
Komunisti zatiaľ nemajú žiadneho partnera, HZD zrejme v najbližších dňoch rozhodne o tom, že zanikne a svojim sympatizantom odporučí voliť Smer. OKS sa medzičasom dohodla s Mostom, že pôjde na jeho kandidátku.
Po Slovensku je rozvešané aj veľké množstvo bilbordov strany Zelená vlna, ktorá sa do prieskumov ani nedostala. O tom, či Strana zelených pôjde do volieb samostatne, ešte nie je rozhodnuté. Sociológ z Focusu Martin Slosiarik hovorí, že SDĽ ani Únia veľké šance na päťpercentnú hranicu nemajú.

Beata
Balogová
