Pád SDKÚ po afére s financovaním nezastavila ani Dzurindova rezignácia z kandidátky.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:35 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Predseda SaS Richard Sulík v utorok do médií poslal správu, v ktorej sa pochválil. „To, čo robíme, asi robíme dobre,“ napísal v reakcii na najnovší prieskum voličských preferencií zverejnený agentúrou Focus.
Jeho strane prisúdil 9,6 percenta. SDKÚ, ktorá v prieskume stratila, zareagovala na výsledky rezervovane. „Vždy sme sa viac spoliehali na našu prácu, aktivity a program ako na prieskumy.“
Prieskum naznačuje, že aféra okolo financovania SDKÚ, ktorú rozbehol Robert Fico, na voličov zabrala. Dzurindova strana po nej stratila takmer štyri percentá. Smer napriek tomu dôvod na veľké oslavy nemá.
Sklamaní voliči neodišli medzi nevoličov, nerozhodnutých ani ku koalícii. Zrejme prešli k SaS, ktorá rovnako ako SDKÚ hovorí, že so Smerom do vládnej koalície určite nepôjde.
Štyri dolu, štyri hore„S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa dá povedať, že viac ako štvorpercentný pokles SDKÚ sa odrazil vo viac ako štvorpercentnom náraste SaS,“ povedal sociológ Martin Slosiarik z Focusu. Čísla agentúry totiž ukazujú, že kým v januári viac voličov SaS dalo v roku 2006 hlasy Smeru, vo februári medzi Sulíkovými priaznivcami výrazne prevládali bývalí voliči Mikuláša Dzurindu.
Podľa analytika odchod voličov SDKÚ nemusí byť ešte definitívny. SaS má najmenej stabilných voličov, podľa Focusu sú len v priemere na 70 percent rozhodnutí, že dajú hlas Sulíkovi. Tretina sympatizantov SaS navyše stále uvádza SDKÚ ako druhú stranu v poradí, ktorú by volili.
Za stenou, ale s dveramiVoličov teraz čakajú dve premenné, ktoré môžu zmeniť ich pohľad na SDKÚ. Prvou budú 27. februára primárne voľby, ktoré rozhodnú, či bude lídrom kandidátky Iveta Radičová, alebo Ivan Mikloš. Slosiarik sa domnieva, že voličov by prilákala späť skôr Radičová.
Druhou premennou je, či pribudnú pochybnosti o financovaní SDKÚ. Prípadné nové škandály by už ďalej na jej popularite uberať nemuseli. Mohli by však utvrdiť bývalých priaznivcov, aby volili SaS.
Smeru Slota nestačí
Prieskum ukazuje, že Smer môže mať napriek vysokej popularite a 63 mandátom problém vytvoriť vládu samostatne s SNS či HZDS. Súčasná zostava by mu zaručovala pohodlnú väčšinu 82 hlasov a navyše so zoslabnutými koaličnými partnermi, z ktorých ani jeden nemá viac ako desaťčlenný poslanecký klub.
Aj tento prieskum ukazuje, že koalícia pravice je zatiaľ možná iba teoreticky. Nemohla by totiž vzniknúť bez HZDS, s ktorým by mali SDKÚ, KDH, SaS, Most a SMK dohromady tesnú väčšinu 77 hlasov.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Strany v číslach
Smer 38,6 - jasný víťazUdržuje si nadštandardne vysokú podporu. Mierne výkyvy hore a dolu môžu súvisieť so štatistickou odchýlkou, tá je pri 38 percentách takmer 7,5 percenta, aj s miernym nárastom KSS.
SDKÚ 11,3 - škandál a strataPo krátkodobom náraste pred mesiacom klesla SDKÚ takmer o štyri percentá. Je to o viac ako šesť percent horšie než v prvom polroku 2009, keď preferencie ťahala najmä predvolebná kampaň Ivety Radičovej.
KDH 9,6 - mierny vzostupDrží si mierne nadpriemerné hodnoty, zatiaľ sa nevrátili na septembrových 11,2 percenta. Zdá sa, že sa zlepšuje oproti roku 2006, keď získalo 8,3 percenta.
SaS 9,6 - skokan rokaAj agentúra Focus potvrdila tendenciu o rýchlom náraste preferencií. SaS za osem mesiacov stúpol počet priaznivcov takmer štvornásobne.
SNS 6,2 - už dlhšie strácaPostupný pokles popularity pokračuje. Začiatkom roka 2008 mala preferencie takmer 15 percent, o rok okolo osem. Voľby v Maďarsku a aktivita Slotu pred voľbami popularitu SNS zrejme zvýšia.
HZDS 5,8 - stále na hraneĎalší prieskum ukazuje HZDS na hranici zvoliteľnosti. Voličov Mečiara ubúda, hlasujú však pomerne disciplinovane. A tak môže malá účasť HZDS pomôcť.
Most 5,6 - drží si svojeOd vzniku vlani si drží preferencie nad päť percent - ale tesne. Na rozdiel od SaS prudko nestúpajú, v porovnaní s SMK tu nebadať klesajúce trendy.
SMK 5,1 - stále klesáPostupný pokles preferencií sa nezastavil. Strana za rok stratila polovicu voličov – takmer všetci išli k Mostu. Aj osud SMK môžu ovplyvniť voľby v Maďarsku a nárast nacionalizmu SNS.⋌ (knm)
Miroslav Kern
Preferencie podľa agentúry Focus
politická strana
február 2010
január 2010
Smer
38,6
41,4
SDKÚ
11,3
15,2
KDH
9,6
9,0
SaS
9,6
5,1
SNS
6,2
6,2
HZDS
5,8
6,5
Most - Híd
5,6
5,2
SMK
5,1
5,6
KSS
2,9
1,8
Slobodné fórum
1,2
1,2
HZD
1,0
0,8
SZ
1,0
0,6
SDĽ
0,7
0,4
KDS
0,7
0,3
OKS
0,2
0,2
LIGA
0,2
-
DS
0,1
0,4
iná
0,2
0,1
údaje v percentách

Beata
Balogová
