Bratislava 24. apríla (TASR) - Zvýšenie kvality náhradnej rodinnej starostlivosti o opustené, týrané a zneužívané deti je cieľom výcvikového programu Pride, ktorý by zároveň mal zmeniť postoj spoločnosti k danému problému.
Prezentácia programu bola cieľom dnešného stretnutia pracovníkov detských domovov, pestúnov a náhradných rodičov, ako aj odborníkov na náhradnú rodinnú starostlivosť, ktoré organizovala Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Program Pride obsahuje aj teoretický a praktický tréning náhradných rodičov, zameraný na porozumenie potrebám dieťaťa, kritériá vhodnosti náhradnej rodiny a konkrétne ohodnotenie kandidátov. Zároveň je spojený i s transformáciou detských domovov na zariadenia rodinného charakteru.
Výchova detí v inštitucionálnych detských domovoch totiž podľa odborníčky na danú problematiku z Univerzity Komenského v Bratislave Kamily Bránikovej neprináša kvalitu do života detí. Zároveň im neumožňuje získavať skúsenosti pre praktický život, čoho výsledkom je i výrazne obmedzená schopnosť nadväzovať a budovať medziľudské vzťahy, prípadne ukončiť nevyhovujúce, upozornila Brániková. Rodinu ako nezastupiteľný prostriedok pre primeraný rozvoj dieťaťa, aj keď je náhradná, Brániková uprednostňuje pred detským domovom. Program Pride podľa nej môže zmeniť prístup spoločnosti k riešeniu problémov opustených detí a zvýšiť tak ich šancu na návrat do vlastnej alebo umiestnenie do náhradnej rodiny.
Na Slovensku v súčasnosti prebieha nulté kolo školiaceho programu. Jeho výsledkom bude 28 lektorov, ktorí v priebehu troch rokov preškolia 1200 vychovávateľov detských domovov a stovky pestúnov a náhradných rodičov. V SR je v súčasnosti v detských domovoch umiestnených 3600 detí, z ktorých nádej na návrat do svojej rodiny má asi šesť percent.
Autorom a majiteľom výcvikového programu Pride je štát Illinois v USA. Do programu sa Slovensko zapojilo začiatkom tohto roka, čím sa pridalo k Estónsku, Maďarsku, Poľsku, Švédsku, Nórsku, Belgicku a Holandsku. V súčasnosti je však podľa vyjadrenia odborníka v oblasti podpory zmeny v systéme náhradnej starostlivosti Roba van Pagea čiastočne implementovaný v krajinách po celom svete. Nevyhnutnosť výmeny skúseností podľa neho tkvie v tom, že pocity zneužívaných, týraných a opustených detí sú na celom svete rovnaké.
*ms pa
NNNN