SME

Greenpeace žaluje envirorezort za elektráreň v Mochovciach

Dôvodom žaloby je výber odborne spôsobilej osoby na vypracovanie posudku k správe o hodnotení vplyvov jadrových reaktorov Mochovce na životné prostredie.

BRATISLAVA. Mimovládna organizácia Greenpeace žaluje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Dôvodom žaloby, ktorú organizácia doručila Najvyššiemu súdu SR v pondelok (15.2.), je výber odborne spôsobilej osoby na vypracovanie posudku a návrhu záverečného stanoviska k správe o hodnotení vplyvov jadrových reaktorov Mochovce 3,4 na životné prostredie (EIA).

Podľa Greenpeace spoločnosť DECOM, a. s., určená ministerstvom za odborne spôsobilú osobu, nespĺňa jeden zo základných predpokladov na vypracovanie posudku, a tým je nezaujatosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo nezaručilo transparentnosť

"MŽP SR urobilo zásadnú chybu pri výbere odborne spôsobilej osoby, nezaručilo transparentnosť a objektívnosť EIA procesu, čím potenciálne ohrozilo bezpečnosť projektu a tak aj životného prostredia a obyvateľstva nielen na Slovensku," vyhlásila koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Environmentalisti tvrdia, že vybraná firma DECOM, a. s., je v priamom konflikte záujmov, keďže stopercentný vlastník tejto spoločnosti je VÚJE, a. s., ktoré podpísalo zmluvy so Slovenskými elektrárňami, a. s., na dostavbu Mochoviec za niekoľko miliónov eur.

Zdôrazňujú, že jediným vlastníkom akcií právnickej osoby určenej na vypracovanie odborného posudku je právnická osoba, ktorá má na veci priamy majetkový záujem. Riaditeľ spoločnosti je podľa nich zároveň členom Rady správcov Národného jadrového fondu (NJF), ktorý zabezpečuje nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Práve nedostatok financií v NJF a z toho plynúce možné problémy v budúcnosti pri nakladaní s odpadom z elektrárne v Mochovciach, bol jednou z hlavných podaných pripomienok k elektrárni," upozorňuje Greenpeace.

Neekologické konanie

"Obávame sa, že ide o snahu o zjednodušenie celého procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v prospech investora Slovenských elektrární, a. s. Takéto konanie považujeme za protiprávne a čisto nelogické. Posudzovateľ totiž okrem iného rozhoduje, či investor dostatočne odpovedal na otázky a pripomienky verejnosti, čo by mala posúdiť nestranná osoba, ktorou DECOM, a. s., jednoznačne nie je," povedala Zlatňanská s tým, že v prípade takej stavby ako je jadrová elektráreň, by mali všetky procesy pred výstavbou prebehnúť čo najkorektnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

"A mali by sa zodpovedne zvážiť všetky riziká a odstrániť nedostatky. Nanešťastie, doterajší priebeh posudzovania vplyvov na životné prostredie tomu nenasvedčuje," doplnila Zlatňanská.

Environmentalisti zároveň pripomenuli, že DECOM, a. s., mal do 15. februára doručiť posudok na Ministerstvo životného prostredia SR aj s návrhom na záverečné stanovisko k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.

Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie

Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 081
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 227
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu