Bratislava 24. apríla (TASR) - Prácu vychovávateľov v detských domovoch, pestúnov i náhradných rodičov ocenila dnes štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Edit Bauerová. Na konferencii zameranej na prezentáciu výcvikového programu Pride vyjadrila tiež nádej, že vykrytie deficitu štátneho rozpočtu nebude na úkor detí, pričom nezabudla upozorniť na nedostatočné finančné ohodnotenie zamestnancov detských domovov.
Umiestnenie detí do detských domovov v čo najkratšom čase a čo najbližšie k biologickej rodine považuje holandský odborník na náhradnú rodinnú starostlivosť Rob van Pagee jednu zo základných požiadaviek efektívnej pomoci opusteným, zanedbaným a týraným deťom. Zavedenie program Pride v Holandsku podľa neho prispelo k zvýšenému záujmu príbuzných o opustené dieťa. Pred desiatimi rokmi bolo do tzv. širšej rodiny umiestnených 15 percent detí, v súčasnosti je to 50 percent, informoval Pagee na konferencii. Program sa stal pevnou súčasťou bežného života ľudí. Podmienkou umiestnenia dieťaťa v náhradnej rodine je absolvovanie školenia a priama účasť odborných asistentov priamo v rodine.
Podľa odborníka na problematiku transformácie náhradnej rodinnej starostlivosti v Poľsku Tomeka Polkowského by všetky mladšie deti mali byť umiestnené vo svojich alebo náhradných rodinách. Zároveň by namiesto detských domovov mali vznikať byty pre teenagerov. "Deti nechcú domovy, chcú ísť domov, chcú byty," zdôraznil Polkowski. Umiestnenie dieťaťa v náhradnej rodine umožňuje podľa neho šetrnú zmenu v jeho živote. Za tri roky od zavedenia programu Pride bolo v Poľsku vyškolených 1500 náhradných rodín, v ktorých bolo umiestnených 2000 detí. "Je nevyhnutné vnímať problém očami dieťaťa, a nie hľadať jeho radosť v tom, čo nás robí šťastnými," uviedol Polkowski.
Výcvikový program Pride považuje riaditeľka Detského domova v Dunajskej Strede Katarína Výbochová za najkomplexnejší súbor výchovných nástrojov pre detské domovy a náhradné rodiny. Uplatnenie sa v živote a šťastné začlenenie sa do spoločnosti je podľa nej ojedinelým prípadom detí, vychovávaných v internátnych detských domovoch. Opustené, zanedbané a týrané deti odlúčením od rodiny strácajú minulosť a s tým i vieru v budúcnosť, uviedla v súvislosti so stratou identity a možnosťami jej opätovného získania v detských domovoch. Výcvikový program Pride podľa nej robí z vychovávateľov "manažérov strát", ktorí môžu deťom pomôcť vyrovnať sa s minulosťou a nadobudnúť vieru v budúcnosť. Dôležitá je i spolupráca s biologickou rodinou dieťaťa na psychologickej úrovni a vybudovanie podpornej sociálnej siete, upozornila Výbochová.
*ms pa