Pôvodný text agentúry SITA sme o 20:41 nahradili článkom z tlačového vydania SME
BRATISLAVA. Chlapec z Ukrajiny, ktorý žije odmalička u nás a oficiálne nemá žiadne štátne občianstvo, slovenské občianstvo nedostal, hoci splnil všetky zákonné podmienky. Narkobarónovi Darkovi Šaričovi z Čiernej Hory, ktorý je podozrivý z pašovania 2,7 tony kokaínu, sa to podarilo. V januári 2006.
Na prípad upozornila agentúra SITA. Srbské orgány podľa nej žiadajú Slovensko o vysvetlenie, prečo Šarič občianstvo získal. Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš povedal, že preveria, prečo sa tak stalo. Už dopredu upozorňuje, že to bolo ešte za ministrovania Vladimíra Palka. Ten odkázal, že úradníci sú rovnakí, hoci ministri sa menia.
Šariča hľadá Interpol od januára tohto roku. Ministerstvo vnútra sa pritom tvári, že bezúhonnosť žiadateľov o občianstvo starostlivo preveruje. Ukrajincovi Tarasovi Bojarčukovi práve pre neznámy druh možného ohrozenia bezpečnosti občianstvo nedali.
V decembri a januári srbská polícia dvakrát nastražila na Šariča pascu. Na letisku v Paríži utiekol do medzinárodnej zóny a zadržať ho nedokázali ani vo Viedni.
Plantáž s kokaínom Štátne občianstvo Srb Darko Šarič je podozrivý z pašovania kokaínu. Občianstvo dostal v roku 2006, viac o jeho pobyte na Slovensku nie je známe. Ministerstvo vnútra preverí, prečo občianstvo dostal. Zákon sa medzitým výrazne sprísnil.
Srbské noviny píšu, že Šarič je významným členom narkoklanu ovládaného vodcom čiernohorskej mafie, vlastniť majú aj plantáže kokaínu v Južnej Amerike. Vlani v polovici októbra uruguajská polícia odhalila rekordný transport tejto omamnej látky.
Slovenské ministerstvo vnútra potvrdilo, že so Srbmi komunikuje. Občianstvo získal ešte v čase ministrovania Vladimíra Palka.
„Je potrebné sa pýtať našich predchodcov, prečo si osobu nepreverili v SIS a prečo Hraničná a cudzinecká polícia vydala na túto osobu v tom čase odporúčacie stanovisko,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
„Takéto stanoviská predsa nepripravuje minister osobne, ale úradníci, ktorí tam stále pracujú a sú aj kompetentní cez tlačový odbor ministerstva informovať verejnosť,“ reagoval bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
Tomáš hovorí, že vysvetlenie odporúčacieho stanoviska môže byť aj v mäkšej legislatíve účinnej v tom čase. Aj podľa nej by však musel Šarič mať u nás päť rokov trvalý pobyt a presvedčiť, že zvláda základy slovenčiny. Ministerstvo vnútra vtedy nebolo povinné oslovovať Slovenskú informačnú službu s otázkou, či je žiadateľ bezúhonný.
Vedia byť aj prísni V protiklade so Šaričom je neudelenie občianstva Tarasovi Bojarčukovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije od štyroch rokov a stále ho nezískal. Pre krajinu predstavuje neznáme bezpečnostné riziko, hoci má čistý register trestov, platí riadne dane a spĺňa všetky podmienky udelenia občianstva. Podľa neoficiálnych informácií mu udelenie občianstva neodporučila SIS. Dôvod neuviedla.
„Slovenská informačná služba sa nevyjadruje k predmetu administratívneho konania správnych orgánov,“ povedal hovorca SIS Alexander Kurtanský.
Vraždy, drogy a miliarda ročne
BELEHRAD, BRATISLAVA. Vraždy na území bývalej Juhoslávie, ale najmä narkobiznis. Tomu sa podľa srbskej prokuratúry venuje Čiernohorec Darko Šarič. Údajný narkobarón má podľa srbských médií srbský a slovenský pas, ochranu od bossa čiernohorskej mafie a juhoamerické plantáže mu zarobia miliardu eur ročne. Šarič (40) si údajne kupuje aj politikov.
„Keby som bol na jeho mieste a mal tak veľa peňazí, financoval by som politické strany vo vláde aj v opozícii,“ povedal raz srbský štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Slobodan Homen. Čiernohorská polícia ho hľadala v meste Bijelo Polje minulý týždeň na žiadosť Američanov. Neúspešne. Srbi pri januárovej razii v Belehrade zadržali len jeho komplicov a zbrane.
Pavol Szalai

Beata
Balogová
