BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj dnes slávnostne odovzdal rektorovi Ekonomickej univerzity v Bratislave Rudolfovi Sivákovi dekrét, ktorý potvrdzuje jej zaradenie medzi univerzitné vysoké školy (VŠ). Slávnostný akt otvoril oslavy 70. výročia založenia univerzity, ktoré si táto VŠ pripomína v roku 2010.
"S potešením môžem predstaviť stanovisko Akreditačnej komisie (AK) a rozhodnutie Ministerstva školstva SR ohľadom zaradenia Ekonomickej univerzity v Bratislave. Z objektívnych dôvodov odovzdávam tento dekrét v porovnaní s inými univerzitami s určitým časovým odstupom," uviedol Mikolaj. Napriek tomu ocenil flexibilitu, s akou dokázala bratislavská Ekonomická univerzita zareagovať na výsledky AK.
"Rozhodnutie AK však neznamená, že táto univerzita nemá isté rezervy, ktoré sa týkajú najmä publikačnej činnosti jej pedagógov v zahraničných akreditovaných časopisoch," pokračoval Mikolaj. Tú považuje v prípade Ekonomickej univerzity za nedostatočnú. "Nie je to natoľko závažné, aby nemohla byť univerzitou, ale je to slabina. Základom akreditácie je odhaľovanie slabín a teraz je na škole, aby sa s nedostatkami vyrovnala," dodal Mikolaj.
O kvalite Ekonomickej univerzity podľa ministra školstva vypovedá najvyšší podiel vysokoškolského ekonomického vzdelávania na slovenskom vzdelávacom trhu z hľadiska počtu študentov a najvyšší podiel akreditovaných študijných programov v oblasti ekonomického a manažérskeho vzdelávania. Minister tiež ocenil snahu univerzity o zvyšovanie kvality doktorandského štúdia, ako aj jej vysoký podiel na zahraničnej mobilite študentov v rámci výmenných programov.
Ekonomická univerzita v Bratislave sa na jeseň minulého roku po rozhodnutí Akreditačnej komisie zaradila medzi šesť vysokých škôl, ktoré delilo od univerzitného titulu len jedno nesplnené kritérium komplexnej akreditácie - málo pedagógov na počet študentov.
Komplexná akreditácia rozdelila vysoké školy na univerzitné, VŠ bez zaradenia a odborné školy. AK pôvodne odporučila status univerzity len šiestim školám - Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach, Technickej univerzite vo Zvolene, Univerzite Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Technickej univerzite v Košiciach a Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Univerzity, ktoré si chceli zachovať status, museli kladne splniť šesť kritérií týkajúcich sa ich výskumnej, vzdelávacej činnosti, počtu študentov na počet učiteľov či počtu doktorandov.
Zaradenie škôl do kategórií sa má odraziť aj na ich financovaní. Tým VŠ, ktoré nesplnili viac ako jedno kritérium a ocitli sa v kategórii VŠ bez začlenenia, dalo ministerstvo školstva na vyrovnanie sa s problémami jeden rok. Strata univerzitného titulu školám spôsobí, že nebudú môcť vykonávať doktorandské štúdium.