Bratislava 24. apríla (TASR) - Na otázky susedstva v strednej Európe v procese európskej integrácie prostredníctvom slovensko-maďarských vzťahov sa pokúšalo hľadať odpovede vyše 30 študentov z univerzít v Hamburgu, Nancy, Budapešti a v Bratislave v rámci štvorstranného medzinárodného seminára. Dejiskom 10-dňového podujatia, ktoré sa dnes skončilo, boli Smolenice, Bratislava, Dunajská Streda a Ostrihom.
Študenti spoznávali dejiny oboch štátov od roku 1848 až podnes. Témou seminárnych prác sa stali otázky týkajúce sa histórie aj najpálčivejšie problémy súčasnosti s cieľom vyjasniť si nedorozumenia, zbaviť sa predsudkov a priblížiť svoje stanoviská. Slovenskí a maďarskí študenti v panelových diskusiách pomenovali mnohé tabuizované problémy a hľadali spôsob ich riešenia v dvoch etapách: do vstupu oboch krajín do EÚ, aj v čase ich pôsobenia v nej.
Seminár pomohol francúzskym a nemeckým študentom pochopiť niektoré problémy vyplývajúce z tisícročného spolunažívania Slovákov a Maďarov v Karpatskej kotline v záujme podpory vstupu oboch krajín do európskych štruktúr. Paul Gradvohl, prednášajúci donedávna na francúzskej Sorbonne, v závere seminára vyjadril presvedčenie, že v roku 2004-2005, keď sa SR aj MR stanú členmi EÚ, budú príkladom a budú prezentovať svoju vyspelosť tým, že oba národy dokážu pochopiť a rozdeliť od seba spoločenské vedy a politiku.
Francúzski, nemeckí a maďarskí študenti sa na podobnom odbornom seminári zišli už dvakrát. Toho roku sa na seminári prvýkrát zúčastnili aj slovenskí študenti. Podujatie podporila podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.