Strany môžu na kampaň minúť neobmedzené množstvo peňazí a agitovať môžu v podstate neobmedzenom období.
BRATISLAVA. Kampaň za päť miliónov eur. Najmenej toľko by podľa prepočtov SME pred voľbami mohli dohromady minúť politické strany. Strany si práve zariaďujú úvery v bankách a rozbiehajú bilbordové kampane.
Len dve najsilnejšie - Smer (jeden milión eur) a SDKÚ (1,3 milióna eur) - si berú na kampaň úvery za 2,3 milióna eur, od banky si 300tisíc eur požičia SMK. O pôžičke rokuje s bankou aj KDH a berie si ju aj Most.
Kampaň bez finančného stropu
nemá finančné obmedzenie, časové obmedzenie 30 dní pred voľbami sa týka len platenej kampane v elektronických médiách, zákon povoľuje stranám míňať peniaze z príspevkov od štátu, z úverov, členského i darov od sponzorov, náklady vyúčtujú po voľbách.
Získanie úveru nie je ani pre zavedenú stranu úplne samozrejmé. Banky skúmajú dlhodobé preferencie strán, aby si boli isté, že dokážu pôžičky splatiť zo štátnych príspevkov, ktoré dostávajú podľa volebného zisku. Celá procedúra trvá aj niekoľko týždňov.
Spoľahnúť sa teda dá aj na „zásobu" zo štátnych príspevkov za získané hlasy z volieb v roku 2006. Len parlamentné strany dostali dohromady 32,6 milióna eur (983 miliónov Sk), z toho takmer tretina (viac ako desať miliónov eur) patrí Smeru. SNS si napríklad podľa Rafaela Rafaja zrejme ani nezoberie úver. Ich kampaň vraj nebude stáť viac ako 400-tisíc eur.
Už sú v uliciach Smer už teraz vedie bilbordovú kampaň proti SDKÚ. Dzurindova strana si zasa platí plagáty s nápisom „obnovme". SaS má bilbordy pri hlavných ťahoch už viac ako pol roka a mimoparlamentná SDĽ chce mať už v najbližších dňoch v uliciach okolo 800 bilbordov. Práve nové strany, ktorých politici sa do médií dostanú zriedkavejšie, môžu významne „potiahnuť" celkový rozpočet na kampane. Ďalší faktor, ktorý strany môže dohnať k väčšiemu míňaniu, je, že sa ich hneď niekoľko pohybuje na hranici zvoliteľnosti.
Najdrahší rok 2002 Doteraz najnákladnejší predvolebný súboj sa odohral v roku 2002. Aliancia Fairplay na základe podkladov od agentúr odhadla len počet straníckych bilbordov na viac ako 12tisíc. Bilbordy Smeru „Chceme ísť do EÚ, ale nie s holými zadkami," zaplavili Slovensko, výsledok sa však vtedy nedostavil.
Zuzana Wienk z Aliancie Fairplay hovorí, že neúspechy nákladných kampaní z minulosti by strany mohli od rozsiahlych akcií odrádzať. „Aby nevyvolali prílišné otázky, z čoho takúto nákladnú kampaň financujú a či vykazujú všetky výdavky." V rekordnom roku 2002 sa bilbordy objavili už päť či šesť mesiacov pred voľbami.
Teraz - štyri mesiace pred hlasovaním - také rozsiahle kampane nevidieť.
Náklady na kampaň pred parlamentnými voľbami už od roku 2004 neobmedzuje zákon. Dovtedy platil strop 12 miliónov korún (400tisíc eur), kampane však boli také rozsiahle, že strany sa do tohto maxima zmestiť nemohli a zákon obchádzali. Teraz už kampaň nie je obmedzená v podstate ani časovo, 30dňové volebné obdobie sa týka iba politickej reklamy v elektronických médiách.
Čo bude? Strany nehovoria Najsilnejšie strany Smer a SDKÚ zatiaľ o obsahu kampane hovoriť nechcú. Šéf štábu KDH Pavol Abrhan hovorí, že s kampaňou začnú skôr ako 30 dní pred voľbami a vybrali si už aj reklamnú agentúru. Šéf štábu SMK Gyula Bárdos tvrdí, že si tím iba budujú. Sústredia sa hlavne na osobný kontakt s voličmi.
V HZDS podľa ústrednej tajomníčky HZDS Ivany Kaprálikovej ešte o kampani nerozhodli. Kampaň pre SaS robí agentúra, ktorej spolumajiteľom je podpredseda strany Juraj Miškov. Most si už platí inzerciu
v novinách.
Bilbordy? Už sú obsadené
Máj a jún už majú bilbordové spoločnosti obsadené politickými plagátami. Komerční klienti posunuli reklamné kampane na povolebné obdobie.
BRATISLAVA. „Keby ste boli klient, ktorý sa rozhodne pre masívnu bilbordovú kampaň na máj a jún, dostali by ste iba podradné miesta v obmedzenom množstve," tvrdí jedna z významných mediálnych agentúr. Voľby tak na istý čas odsunú reklamu automobiliek, mobilných operátorov, bánk či poisťovní.
Dopyt politických strán po bilbordoch na dobrých miestach je obrovský. Už teraz majú objednaných niekoľko tisíc najlukratívnejších bilbordov po celom Slovensku. Strategické sú miesta vo veľkých mestách či na hlavných ťahoch, ktoré vidí najviac ľudí. Aj vďaka novým stranám, ktoré na kampaň začali míňať veľa peňazí už pred niekoľkými mesiacmi, by „plagátová vojna 2010" mohla patriť k najnákladnejším v našej histórii. Objednaná by mala byť na predvolebné obdobie už teraz viac ako tretina zo zhruba 18tisíc bilbordov vhodných na politickú reklamu. Agentúra odhaduje, že o dva až tri mesiace politici obsadia zhruba polovicu všetkých plôch.
Bilbordová spoločnosť ISPA odpísala, že už teraz si u nej približne 35 percent z celkových zhruba 3600 bilbordov rezervovali politické strany na predvolebné obdobie.
(knm)

Beata
Balogová
