BRATISLAVA. Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK nebudú do konca volebného obdobia nominovať svojich kandidátov na členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). Pre TASR to dnes potvrdil predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos v reakcii na dnešné vyhlásenie šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), ktorý tvrdí, že predstavitelia opozičných strán stále nenavrhli svojich kandidátov do Rady SPF, čím blokujú jej činnosť.
"Dohodli sme sa tak preto, že tí, ktorí tam boli nominovaní, boli zneužití na politické ciele a na to, aby nejakým spôsobom zakryli to, čo sa udialo na SPF," vysvetlil s tým, že strany majú právo členov nenominovať. Bárdos zároveň odmieta tvrdenia, že by preto mala byť Rada SPF nefunkčná. "Veď niekoľko mesiacov predtým vláda nenominovala svojich ľudí...," doplnil.
"Nebudeme robiť krovie machináciám s pozemkami slovenských občanov. SPF je pod kontrolou Smeru," reagoval pre TASR šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Voľba nových členov rady sa má uskutočniť už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 2. marca. "Ani na druhý pokus sa mi nepodarilo od opozície získať nominácie. Je to zaujímavé, lebo radi hovoria o rôznych prešľapoch a kauzách, ale ak majú na seba zobrať zodpovednosť, tvária sa, že sa ich to netýka," podčiarkol. Paška dúfa, že sa podarí nájsť zákonné riešenie, aby rada mohla fungovať a SPF sa neocitol vo vákuu na niekoľko mesiacov.
"Som veľmi rozčarovaný z takéhoto postupu opozície. Prečo tam nedá svojich ľudí? Aby mohla opäť pred voľbami vyťahovať rôzne špekulácie? Nech tam pošle svojich ľudí, ktorí kontrolujú každý akt a každý riaditeľov podpis. Nie, lepšie je dať ruky preč a potom vyťahovať vymyslené a vykonštruované kauzy," vyhlásil šéf zákonodarného zboru.
Vláda svojich šiestich kandidátov na nových členov Rady SPF schválila ešte 5. februára, no o ich vymenovaní definitívne rozhodne parlament. Ten ešte začiatkom decembra minulého roka odvolal z funkcie šiestich členov Rady SPF nominovaných vládou, ako aj troch členov nominovaných parlamentom za vládnu koalíciu. Zvyšní dvaja opoziční zástupcovia v rade sa svojho členstva sami vzdali. Kabinet už skôr odvolal z funkcie aj generálneho riaditeľa fondu a jeho námestníka. Výmena vedenia SPF súvisela s medializovanou kauzou podozrivého prevodu pôdy reštituentom vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej, pri ktorej podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) všetci zodpovední ľudia vo fonde zlyhali.
Celkovo má mať Rada SPF, ktorá je najvyšším kontrolným orgánom fondu, 11 členov. Šiestich nominuje vláda, ostatných piatich pôdohospodársky výbor parlamentu. Z nich traja sú zástupcami vládnej koalície, zvyšní dvaja opozície. Všetkých 11 následne do funkcie volí plénum NR SR.