BRATISLAVA. Rokovanie parlamentu o údajnom "praní špinavých peňazí" v najsilnejšej opozičnej strane SDKÚ-DS zatiaľ zostáva otázne. Vládny Smer-SD totiž podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku nezačal zbierať na zvolanie mimoriadnej schôdze podpisy poslancov. Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico pritom ešte začiatkom mesiaca tvrdil, že dianím v SDKÚ-DS by sa mala zaoberať Národná rada.
Strana Mikuláša Dzurindu v posledných týždňoch čelí útokom premiéra Fica, ktorý ju na viacerých tlačových konferenciách obvinil z toho, že je financovaná zo zahraničných firiem napojených na daňové raje. Dzurinda pripustil, že strana nevie vysvetliť niektoré nejasnosti vo financovaní dlhu z minulosti, obvinenia z legalizácie nezákonných príjmov však odmietol. Prokuratúra preveruje, či nemohlo ísť o legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Dzurinda začiatkom mesiaca oznámil, že nebude kandidovať v júnových parlamentných voľbách.
Predseda parlamentu Paška (Smer-SD) dnes tvrdil, že schôdzu môže zvolať vtedy, keď niekto takýto návrh predloží. Rokovanie musí potom zvolať do siedmich dní, ak ho o to požiada najmenej pätina poslancov, čo je 30 zo 150. Nevie však o tom, že by niekto začal podpisy zbierať. Nevylúčil, že koalícia otázku financovania najsilnejšej opozičnej strany navrhne zaradiť ako osobitný bod pred začiatkom schôdze, ktorá sa začne 2. marca. O téme by mohol hovoriť aj finančný výbor či iný orgán parlamentu.
"Pokiaľ bude mimoriadna schôdza o financovaní politických strán, tak sa na ňu veľmi dobre pripravíme a bude tu veľmi veselo," reagoval šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Dzurindova SDKÚ-DS pravdepodobne doplatila na obvinenia z podozrivého financovania stratou popularity. Preferencie SDKÚ-DS podľa februárového prieskumu agentúry Focus klesli z 15,2 na 11,3 percenta. Z problémov SDKÚ-DS zrejme vyťažila mimoparlamentná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá si polepšila na 9,6 percenta. V prieskume s takmer 40 percentami dominoval opäť Ficov Smer-SD.
Ako vláda plní sľub odhaľovať kauzy predošlej vlády
Čo sľúbili: Premiér Robert Fico chce pokračovať vo zverejňovaní káuz spojených s bývalou vládou. (...) „Zoznam je nekonečný," povedal včera po rokovaní vlády. Podľa Fica sú na Slovensku v obehu miliardy špinavých korún.
Zdroj: SME, 9.11.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Odhaľovanie káuz akejkoľvek vlády, resp. získanie dôkazov a oboznámenie verejnosti s faktami prispeje k transparentnosti v spoločnosti.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Po prešetrovaní súčasnou vládou neboli doteraz trestno-právne uzavreté žiadne kauzy minulej vlády. Ministerstvo financií podalo dve trestné oznámenia v súvislosti s oddlžovaním zdravotníckych zariadení spoločnosťou Veriteľ. Ministerstvo hospodárstva podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s privatizáciou SPP, aj keď Najvyšší kontrolný úrad zistil, že osobnú zodpovednosť nemožno vyvodiť. Vyšetrovanie podozrení z tunelovania pri stavbe tunela Branisko viedli k obvineniu desiatich manažérov cestnej spoločnosti, z ktorých niekoľko bolo nominantmi SDKÚ, dominantnej strany predošlej vlády. Žaloba bola podaná aj v prípade predaja vodnej elektrárne Gabčíkovo v rámci privatizácie Slovenských elektrární.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.