Niektorí prepustení zamestnanci môžu oceniť porozumenie politikov až po voľbách. Dovtedy si musia poradiť sami.
BRATISLAVA. Do septembra je ešte ďaleko, ale ľudia, ktorí dovtedy stratia prácu a nie sú tri roky poistení v nezamestnanosti, si musia zvážiť, či sa im oplatí počkať. Od 1. septembra bude totiž platiť zákon, podľa ktorého na podporu stačia dva roky poistenia.
Hlavné zmeny nárok na dávku v nezamestnanosti má človek, ktorý bol najmenej tri z posledných štyroch rokov zamestnaný alebo dobrovoľne poistený v Sociálnej poisťovni, od 1. septembra budú stačiť dva z troch rokov, týkať sa to bude iba tých, ktorí sa zaevidujú na úrade práce po 31. auguste, kto má pracovnú zmluvu na určitý čas, bude mať naďalej nárok na podporu, iba ak takto odpracoval najmenej dva z posledných štyroch rokov, alebo si takto dlho dobrovoľne platil odvody, kto nebude mať nárok na podporu alebo nechce čakať, môže sa od 1. marca pokúsiť zamestnať v obecných službách – aspoň deväť mesiacov bude dostávať mzdu a platiť odvody, obec, župa alebo jej organizácia bude dostávať príspevok od štátu, ak na určitý čas zamestná absolventa školy, človeka nad 50 rokov, človeka nezamestnaného najmenej 12 mesiacov, zdravotne postihnutého či toho, koho prepustili z organizačných dôvodov.
Parlament pred týždňom rozhodol, že zmierni podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, a to napriek tomu, že by to znamenalo neplánované zvýšenie výdavkov. Smer sa neodvážil zavrhnúť návrh, ktorý znenazdajky predložil Jozef Halecký z HZDS, a tak sa musel s koaličným partnerom dohodnúť, ako to urobiť, aby boli všetci ako-tak spokojní. Výsledkom je odklad zmeny. Namiesto 1. marca začne platiť o šesť mesiacov neskôr.
Musia sa nájsť milióny „Sme spokojní, že sa to podarilo presadiť, i keď je pravda, že sme to chceli už od začiatku tohto roka,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
Viceprezident Vladimír Mojš si napriek tomu myslí, že „mohli sme pomôcť omnoho viac ľuďom, ktorí sa práve minulý rok stali nezamestnanými“.
Halecký predpokladá, že zo zákona, ktorý už podpísal prezident, môže mať osoh až 50-tisíc ľudí. S nákladmi si už musí lámať hlavu minister financií.
Tento rok môže ísť o 13,5 milióna eur nad plán, v nasledujúcom roku o ďalších 40 miliónov. „Chýbajúce prostriedky budú musieť byť vykryté zo štátneho rozpočtu,“ povedal hovorca ministerky práce Michal Stuška.
Sociálnych dávok pribúda Počet poberateľov podpory kulminoval v auguste. Sociálna poisťovňa ju vtedy vyplatila 63 495 ľuďom. Od septembra ich plynule ubúda. Úmerne tomu však pribúda nezamestnaných na základnej sociálnej dávke – v hmotnej núdzi.
Ministerka Viera Tomanová zo Smeru pôvodne navrhla takú zmenu zákona, o ktorú žiadali odbory, dokonca v jej návrhu bolo, že podpora sa predĺži – zo šiestich na osem mesiacov. Vláda však dala prednosť aktívnym opatreniam.
Ide o obdobu takzvaných verejnoprospešných prác, ktoré zrušila predchádzajúca vláda.
Záleží na situácii Aj generálny riaditeľ ústredia práce Ján Sihelský považuje rozšírenie nároku na podporu za pasívne opatrenie.
„Občania by mali dostávať pasívne zabezpečenie vždy za určitú aktivitu. Aby neboli doma, aby urobili niečo navyše.“
Čo sa človeku viac oplatí, závisí od toho, v akej je situácii. Ak má nárok na dávku v nezamestnanosti, môže ju vyčerpať a potom si hľadať zamestnanie.
Od marca bude mať o jednu možnosť viac – dočasné, štátom dotované zamestnanie v obecných službách. Kto túto možnosť využije, bude najmenej deväť mesiacov dostávať riadnu mzdu, platiť si odvody a práve vďaka tomu si po istom čase opäť môže nárokovať podporu.
Nie je to pre každého uchádzača
Podpora pre nezamestnaných je iba pre ľudí, ktorí si platili odvody. Jedinú výnimku majú ľudia, ktorí sa vrátili z rodičovskej dovolenky.
kto si chce nárokovať dávku v nezamestnanosti, musí najprv navštíviť úrad práce a požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, potom musí ísť do pobočky Sociálnej poisťovne a predložiť rozhodnutie úradu práce o zaradení do evidencie – takto sa žiada o podporu, poisťovňa si overí, či spĺňa podmienky nároku na dávku – ak áno, prizná mu ju a začne vyplácať, ako dlho podporu bude poberať, závisí aj od druhu posledného zamestnania – kto mal zmluvu na určitý čas, môže byť na podpore štyri mesiace, ostatní šesť mesiacov, od 1. februára si dávku môže nárokovať aj človek, ktorý bol celé posledné tri roky na rodičovskej dovolenke, ak na ňu nastúpil ako zamestnanec – toto obdobie sa mu opäť ráta, akoby bol zamestnaný, platí to aj pre tých, ktorí mali po rodičovskej dovolenke už 31. januára 2010, ak na ňu nastúpili najskôr 1. februára 2006, kto pracoval, dostáva polovicu svojej priemernej mzdy, dobrovoľne poistený človek zasa polovicu priemernej sumy, z ktorej si platil odvody, človek, ktorý si na rodičovskej dovolenke neplatil odvody, má podporu vo výške 153,90 eura – to je polovica minimálnej mzdy. Jozef Čavojec
Bez práce je najviac ľudí od februára 2005
Prvý mesiac nového roka naznačil určité zlepšenie na trhu práce. Nezamestnanosť však ešte neprestala rásť.
BRATISLAVA. Aj január 2010 ostane v štatistike nezamestnanosti zapísaný ako mesiac prírastku ľudí bez práce. Na jeho konci bolo pripravených na úradoch práce 12,9 percenta ekonomicky aktívnej populácie. To je najviac od februára 2005.
Informácie, ktoré včera zverejnilo ústredie práce, sa dajú interpretovať z rôznych uhlov pohľadu. Generálny riaditeľ ústredia Ján Sihelský považuje za úspech, že v evidencii nezamestnaných pribudlo menej ľudí ako v januári 2009. Kým vtedy sa úradníci dopočítali 38 561 nových uchádzačov o zamestnanie, teraz o 2845 menej.
Opakom prítoku je odtok z evidencie. V januári ju opustilo 23 770 ľudí, čo je o 35 percent viac ako pred rokom.
Sihelský tvrdí, že náš trh práce sa pomaly zotavuje z následkov krízy. „Už ten tlak taký silný nie je.“
V niektorých regiónoch sa už oživuje dopyt po pracovnej sile. Železiarne Podbrezová prijímajú naspäť zamestnancov, ktorých museli len nedávno prepustiť. Vedenie podniku predpokladá, že asi o mesiac prijme do zamestnania sto ľudí. Voľných pracovných miest je však stále príliš málo na to, aby mohli citeľne zlepšiť štatistiku.
K 31. januáru ich ústredie mohlo ponúknuť iba 4977. Väčší podiel na odtoku tak majú ľudia, ktorí si prácu našli sami.
Aj vo februári úrady očakávajú prírastok nezamestnaných. Od začiatku roka im firmy nahlásili 10 hromadných prepúšťaní, ktoré by mohli viesť k strate 684 pracovných miest. „Títo ľudia budú v štatistike za február,“ povedal Sihelský.
Pozitívna zmena môže nastať v marci. Oteplenie by malo oživiť sezónne práce a navyše začne platiť novela zákona o službách zamestnanosti, ktorá umožní obciam získať príspevok od štátu, ak niekoho zamestnajú aspoň na deväť mesiacov. Jozef Čavojec

Beata
Balogová
