SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Angyal: Pochvala od Fica neteší

Začínal ako nominant SMK, dnes je funkcionárom v strane Most-Híd. Opozícia hovorí, že kolaboruje s vládou, on to však odmieta. BÉLA ANGYAL chce byť predsedom Úradu pre verejné obstarávanie aj ďalších päť rokov.

Béla Angyal (51) sa narodil v Kolárove. V roku 1982 vyštudoval Elektrotechnickú fakultu v Prahe. Po skončení školy pracoval ako technik, v rokoch 1994 – 1999 bol zástupcom primátora Kolárova. Pôsobil na Úrade vlády, aj na ministerstve pôdohospodárstva. OdBéla Angyal (51) sa narodil v Kolárove. V roku 1982 vyštudoval Elektrotechnickú fakultu v Prahe. Po skončení školy pracoval ako technik, v rokoch 1994 – 1999 bol zástupcom primátora Kolárova. Pôsobil na Úrade vlády, aj na ministerstve pôdohospodárstva. Od (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)Prečo ste hrali v októbri 2008 futbal s ministrami?

Pretože ma pozvali. Zavolal mi vedúci Úradu vlády Igor Federič, že bude zápas medzi vládou a parlamentom, tak som si povedal, prečo nie.

Hrali ste za vládu, ale váš úrad by mal byť nezávislý, nemyslíte?

Veď ide len o futbal. Je smiešne, ak to niekto považuje za spochybnenie mojej nezávislosti.

Futbal sa hráva s kamarátmi, nie?

Ja chodím hrať aj s kamarátmi.

Hralo sa vám dobre v jednom mužstve s premiérom Ficom?

Nevnímal som to ako politickú akciu. Naozaj nerozumiem, prečo to niekto interpretuje inak.

Vo vašej pozícii sú aj takéto veci vnímané citlivo. Nebola to chyba?

Myslím, že nie.

Kedy ste zaregistrovali, že opozícia s vami nie je spokojná? Dávali vám to najavo?

Nie. Ale pán Dzurinda ma navštívil v súvislosti so sanitkovým tendrom. Veľmi loboval za firmu z Tvrdošína, ktorá bola zo súťaže vylúčená, pretože nepredložila bankovú záruku. Dokonca sa vyhrážal, že keď nebudeme konať, bude iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu.

Prečo chcel, aby vyhrala firma z Tvrdošína?

Povedal, že tam je hladová dolina, takže by sme im nemali brať robotu. Pýtal sa, prečo to má dostať česká firma.

To má logiku, nie?

Možno, ale takýto argument je smiešny. Okrem toho, že tá firma nesplnila podmienky, sme predsa v EÚ. V každom tendri môže vyhrať len jeden, pričom porazení sú vždy nespokojní. Podávajú sťažnosti a niekedy sa snažia zvrátiť výsledok aj politickým tlakom. Na mňa útočia z koalície aj z opozície, čo svedčí o tom, že sme nezávislí.

Opozícia vám najviac vyčíta mýtny tender, ktorý vyhralo konzorcium s najdrahšou ponukou. Všetky konkurenčné firmy boli zo súťaže vylúčené. Prečo ste neakceptovali ich námietky?

To nie je pravda. Ide o najväčší tender v histórii Slovenska, ktorý je veľmi zložitý z technického aj z ekonomického hľadiska. Dostali sme dvanásť námietok, niektorým sme vyhoveli, iným nie. Momentálne je sedem žalôb na súde, boli štyri pojednávania. Všetky skončili v náš prospech, treba však počkať, ako rozhodne Najvyšší súd, keďže firmy sa odvolali.

Jedna firma bola vylúčená len preto, že výberová komisia jej neverila, že dokáže splniť to, čo napísala v súťažných podkladoch. Je to v poriadku?

To je veľmi zjednodušený pohľad. Nikdy sme nerozhodli bez podkladov od rôznych inštitúcií a expertov. Za svojím stanoviskom v mýtnom tendri si stojíme. Hovoriť o tom, že sme zlyhali, je nepodložené a v tejto chvíli minimálne predčasné.

Výsledkom však je, že konkurencia bola zo súťaže vylúčená a vyhrala najdrahšia ponuka.

Tie firmy neboli vylúčené pre cenu, ale preto, že nesplnili niektoré podmienky technického alebo organizačného charakteru.

Viacerí podnikatelia sa sťažujú, že za tejto vlády sú podmienky často nastavené tak, že ich dokáže splniť len jedna firma. Nebol to aj prípad mýtneho tendra?

My sme nič také nezistili.

Tento týždeň ste zrušili tender na nákup meračov alkoholu, ktorý vyhlásilo ministerstvo vnútra. Nebolo to však pre cenu, ktorá bola zjavne nereálna, ale pre technické a formálne nedostatky. V opakovanom tendri tak môže znovu vyhrať tá istá firma. Navonok to potom vyzerá, že hráte na dve strany, aby bola spokojná koalícia aj opozícia.

Podľa zákona nie sme oprávnení posudzovať, či je cena neprimerane vysoká.

Ani keď je zjavne zavádzajúca?

A odkiaľ to mám vedieť?

Sťažovala sa na to firma, ktorá v tendri neuspela. Ak niekto ponúkne za nastavenie prístroja, ktorý stojí 2500 eur, len jedno euro a rovnakú sumu si účtuje aj za hodinu servisu, niečo tu nesedí.

Prečítajte si náš zákon. Predpokladanú cenu má posudzovať obstarávateľ.

SDKÚ vás kritizovala aj za nástenkový tender. Záver vašej kontroly považuje za vágny. Vaše vyjadrenia do médií boli pritom tvrdšie ako to, čo bolo v samotnom protokole o výsledku kontroly.

Protokol sa rodil vo veľmi zložitých podmienkach. Viete, že som musel odvolať riaditeľku kontroly a tí, ktorí kontrolu robili, už na úrade nerobia.

Nikto z nich?

Jedna pani tu ešte je. Pán, ktorý bol v kontrolnej skupine, odišiel na ministerstvo životného prostredia a stal sa riaditeľom odboru verejného obstarávania. Keď tam nastúpil pán Čaplovič, musel odísť.

Bol to človek SNS?

Výsledky kontroly určovalo aj zloženie kontrolnej skupiny. Tá za ne podľa zákona aj zodpovedá. Ja som s nimi sedel x-krát, ale potom dali na mňa trestné oznámenie, že ich ovplyvňujem. To, čo oni napísali do výsledku, bolo minimum, a preto som potom povedal svoj názor. V samotnej skupine boli obrovské hádky. Mohol som ju celú vymeniť a začať kontrolu znovu, ale už to trvalo niekoľko mesiacov, bol obrovský tlak od všetkých. Neviete si predstaviť, aké dni a noci sme tu prežili.

Do akej miery sa potom dá na váš úrad spoľahnúť? Čo ak v inej kontrolnej skupine, napríklad v prípade tendra na diaľničné mýto, máte zase iných ľudí, ktorí neskôr odídu pracovať na ministerstvo dopravy?

Robil som, čo som mohol a riešil som dotyčných ľudí personálne. Myslím, že už sa to nemôže zopakovať.

Premiér sa na vás často odvoláva pri rôznych tendroch, odkazuje opozícii, že ste jej nominant. Zdá sa, že je s vašou prácou spokojný.

Veľmi sa neteším, keď počujem takéto reči. Považujem náš úrad za nezávislý. Snažím sa postupovať podľa zákona, bez ohľadu na koalíciu a opozíciu.

Ale je zjavné, že premiér k vám nie je taký kritický ako Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého kolaborujete s vládou. Čím to podľa vás je?

Nerozumiem tomu. Neviem, prečo pán Dzurinda nehodnotí aj podpredsedu úradu.

Nominanta SDKÚ Kulmana?

Bývalého nominanta SDKÚ. Pokiaľ viem, už nie je v tejto strane, ale to nič. Prečo nehodnotí jeho a má odvahu hodnotiť druhého?

Prečo vás opozícia tak napáda?

Neviem si to vysvetliť. Zrušili sme 50 alebo 60 súťaží za minulý rok, tak potom by nás mali skôr napádať koaličníci.

Ale tí to nerobia. Prečo?

Odkiaľ ste zobrali, že sú spokojní s našimi rozhodnutiami?

Napríklad ministerstvo vnútra bolo spokojné s tým, akým spôsobom ste zrušili súťaž na merače alkoholu, že ste nespochybnili cenu.

A čo mali iné povedať? Posudzovať cenu nie je naša úloha.

Keď vás SDKÚ a KDH v septembri 2008 prvýkrát kritizovali za to, aké rozhodnutia vydávate v prípade mýtneho tendra, Pál Csáky sa vás zastal. Dnes vás kritizuje už aj on. Prečo?

Možno to súvisí s tým, že už nie som v SMK.

Prečo ste z nej odišli?

Odišli tí, v ktorých som veril. Boli mi bližší. Som krajským predsedom strany Most-Híd v Nitre.

Budete kandidovať vo voľbách?

Ešte neviem. Možno.

Kritika opozície môže súvisieť aj s tým, že Smer má podľa kuloárnych informácií záujem vládnuť s Mostom. Most by sa takej vláde asi nebránil.

Neviem sa k tomu teraz vyjadriť.

Keby ste mali hlasovať po voľbách, či ísť so Smerom, ako by ste hlasovali?

Záviselo by to od situácie, výsledkov. Všetko je otvorené. Veľmi sa neangažujem, nie som členom predsedníctva.

Chcete povedať, že váš hlas vôbec nezaváži?

Myslím, že môj hlas nie je najdôležitejší.

Čo si myslíte o tejto vláde?

Bolo to najhoršie riešenie, aké mohlo po voľbách vzniknúť. Najväčší problém je SNS.

HZDS nie je rovnako veľký problém?

Pre nás je najväčší problém SNS.

Čiže kombinácia Smer, HZDS a jedna opozičná strana by bolo lepšie riešenie?

No to určite.

Opozícia tvrdí, že nie ste opozičný nominant. Cítite sa tak?

Nikdy som nebol opozičný nominant. Pán premiér Dzurinda ma navrhoval na funkciu ako koaličného nominanta. Funkciu som prijal s tým, že ju budem robiť nestranne. Keď som nastúpil, boli aj také úvahy, či by som si nemal pozastaviť členstvo v strane, ale povedali, že ani zákon o štátnej službe to nevyžaduje, tak som zostal.

Možno by bolo lepšie, keby ste si to členstvo v strane pozastavili.

Možno áno.

Navyše ste krajským predsedom Mostu, čo vyvoláva ešte väčšie pochybnosti o vašej nezávislosti.

Čo mi chcete teraz dokázať? Že nie som vo funkcii nestranný?

Hoci 10. marca vo funkcii končíte, Fico tvrdí, že nový šéf úradu bude zvolený až po voľbách. Kto bude dovtedy na jeho čele?

Ak nebude nový predseda úradu vymenovaný 10. marca, úrad bude bez štatutára. Každý deň podpisujem množstvo dokumentov, takže by to bolo veľmi problematické. Akékoľvek dočasné vymenovanie kohokoľvek by bolo v rozpore so zákonom. Jednou z možností je aj novela zákona, aby mohol byť nový šéf úradu vymenovaný neskôr.

Chcete v tejto funkcii pokračovať?

Keď dostanem takúto ponuku, tak ju neodmietnem. Myslím, že si nezaslúžim takú kritiku, akú počúvam v posledných dňoch. Nemám sa začo hanbiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 076
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 862
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 035
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 017
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 873
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 806
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 406
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 673
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 572
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 539
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Na Covid zomrú najbližšie dni desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Celoplošné testovanie: V štyroch okresoch odhalili 2 225 infekčných ľudí

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Okres Bardejov má prvý deň testovania za sebou. Ako sme to zvládli?

Ľudia nereptali, prišli v hojnom počte, pokojne čakali aj pri meškaní.