SME

E­-mail otvoril Olympijský dom

Mail o predražených službách v našich olympijských reprezentačných priestoroch vyvolal na Slovensku vlnu nevôle. Vyvracal ho aj minister zahraničných vecí.

Dostať sa do Slovenského domu vo Vancouvri sa dá len na pozvánku alebo za relatívne drahý lístok.Dostať sa do Slovenského domu vo Vancouvri sa dá len na pozvánku alebo za relatívne drahý lístok. (Zdroj: REPREDOM.SK)



VANCOUVER. Zrejme ani víťazný gólový blafák Pavla Demitru do ruskej siete nebol včera v Bratislave takou diskutovanou témou ako Slovenský dom vo Vancouvri. Stačil e-mail údajnej hostesky. Píše, že náš dom vyberá vysoké vstupné 60 až 115 dolárov a izoluje nás tak od Kanaďanov i turistov a robíme si tým hanbu.

Informácia sa šírila tak intenzívne, že k nej spravil vyhlásenie šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý dom v Kanade otváral minulý týždeň. Tvrdí: je najkvalitnejší, aký sme kedy na hrách mali, chvália ho aj kanadské médiá a otvorený pre verejnosť, hoci za vysokú cenu, je prvý raz v histórii olympiád.

Priaznivé recenzie o Slovensku vyšli v bulvárnom Vancouver Sun aj serióznom Globe and Mail, naše priestory zaradili medzi najlepšie. Cena je aj podľa nich vyššia, stojí to však za to, tvrdia recenzenti. O dom sa starajú dve súkromné firmy. Licenciu im vydal Slovenský olympijský výbor na základe súťaže.

O dom sa starajú agentúry Black Tea a BMA. Zvolili vstupenkový systém. V hotelovom hodnotení by sa mohli pohybovať medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Vstup stojí od 60 do 115 kanadských dolárov (asi 45 až 90 eur), konzumácia jedál a nápojov je potom voľná. Na výber sú bryndzové halušky, mäsové špeciality, šaláty, misy a ovocie.

Slováci zaujali

„Denne len na halušky minieme okolo sto kíl zemiakov," vysvetľuje konateľ firmy Black Tea Ľuboš Kazimír, ktorý chystal náš dom už aj na letnej olympiáde 2008 v Pekingu.

„V ostatných prípadoch sa na týchto projektoch podieľa štát a kryje ich do výšky vyše deväťdesiatich percent. My sme súkromníci." Rozpočet na dom z hlavnej časti zaplatili sponzori. Časť nákladov je aj zo vstupného.
Na olympiáde sú podobné priestory s prezentáciou krajiny, jej gastronómie a kultúry obľúbené. Vo Vancouvri má olympijský dom Česko, Rusko, Nemecko aj domáca Kanada.

Minister Lajčák Slovenský dom bráni ako kompromis medzi dvomi prístupmi - úplnou otvorenosťou pre kohokoľvek z ulice a miestom len pre vyhradených hostí.

Ani na jednej z olympiád doteraz nebol dom voľne prístupný verejnosti. Vstup bol iba na pozvánky. „Chceli sme to zmeniť a umožniť aj obyčajným ľuďom, aby mohli prísť a zažiť niečo z inej kultúry. Prípadne aby prišli krajania. Toto má byť miesto stretnutí," hovorí Kazimír.

Prišiel aj Albert

Okrem ľudí, ktorí si kúpia vstupenky, majú voľný vstup do domu členovia slovenskej výpravy, časť novinárov a pozvaní hostia. Na otvorení sa napríklad zúčastnilo monacké knieža Albert. Podľa Kazimíra je počet návštevníkov v pomere k ľuďom, ktorí majú vstup, zabezpečený asi jedna k jednej.

Irish House, spomínaný v maile, nie je írskym olympijským domom. Je to miesto zábavy, vo Vancouvri obľúbené. Pred vchodom bežne, aj okolo obeda, stojí päťdesiatmetrový rad. Irish House je stan, kde sa každý deň konajú koncerty a diskotéky. Pripomína stany na pivných festivaloch.

E­mail o hanbe vo Vancouvri

E­mail podpísaný „ahojte Petra" od štvrtka zaplavuje slovenské redakcie. V role hostesky opisuje Slovenský olympijský dom.

  • „Organizátori nám povedali, že bežné pitie a jedlo sa tam kúpiť nedá, ale ak si zaplatíme 60­-dolárový obedový lístok na osobu, potom sa môžeme najesť aj napiť z bufetového stola. My sme im však vysvetlili, že si chceme kúpiť len niečo na pitie. Nedalo sa, tak sme si šli kávu kúpiť na ulicu za 2,5 dolára."
  • „Organizátori nám dali inštrukcie, že našou úlohou bude kontrolovať, či návštevníci Slovenského domu majú kupený večerný lístok za 115 dolárov."
  • Všetci návštevníci vrátane Slovákov, Kanaďanov a turistov z iných krajín sa po vypočutí ceny lístkov zvrtli a znechutene odišli."
  • „Za celý večer počas piatich hodín, čo sme tam stáli, si lístok nekúpil ani jeden človek. Zabávalo sa tam len kopec slovenských VIP osôb, organizačného štábu, manažérov v rámci repredomu."
  • „K tomu treba spomenúť príšernú jazykovú vybavenosť manažéra, ktorý to mal akože všetko pod palcom."
Chvália: Hosť platí, ale je za čo

VANCOUVER. Slovenský dom zaradil kanadský denník Globe and Mail medzi najlepšie reprezetačné domy na olympiáde. Priznáva, že vstup nie je najlacnejší, ale ponuka a protihodnota je podľa neho v porovnaní s inými pavilónmi najlepšia. Aj z porovnania ponúk podobných zariadení vo Vancouvri Slovensko vyšlo dobre.

„Bryndzové halušky (v angličtine ich opísali ako gnocchi s ovčím syrom), guláš, knedle, kotlety boli výborné. Ale čo sa mi na jedení páčilo najviac, boli čašníci. Len počas olympiády môžete stretnúť staršieho šarmantného džentlmena oblečeného do červeného hokejového dresu servírujúceho jedlo so strieborným príborom. Užite si to, pokiaľ sú tu," napísal kanadský recenzent. Na porovnanie: vstup do Molson Canadian Hockey House stojí od 99 do 450 dolárov a konzumácia nie je voľná. Jedlá však pripravuje svetoznámy šéfkuchár Wolfgang Puck.

Do Slovenského domu sa vybrala aj redaktorka denníka Vancouver Sun Shelley Fralic, ktorá býva o niekoľko poschodí vyššie. Jej pozitívne postrehy pripomínajú PR článok. Do uzávierky sa nám s ňou nepodarilo spojiť.

Návštevníci olympiády si vo Vancouvri môžu vybrať z obrovského množstva zariadení, kde sa dajú sledovať súťaže, živé koncerty, kultúrne vystúpenia a vyskúšať kulinárske špeciality. Cenovou úrovňou i kvalitou sa rôznia. Napríklad v Aboriginal Pavilion sa dá podľa Globe dobre najesť za 25 dolárov.

Miloslav Šebela
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 756
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 545
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 447
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 553
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 465
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 373
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 156
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti ŠK ODEVA Lipany.

Z postupu do finále sa napriek prehre tešia futbalisti Ružomberka.


a 1 ďalší
Novak Djokovič v semifinále turnaja ATP Monte Carlo 2024.

Pomôže Djokovičovi k prvému tohtoročnému titulu nový tréner?


Václav Dobeš a 1 ďalší
Jana Stepanenková.

Snažila sa takto získať prostriedky na protézu pre ťažko zraneného vojaka.


SITA
Na hrách v Tokiu sa predstavilo 41 slovenských športovcov. V Paríži 2024 ich bude menej.

Miestenku na hry v Paríži má istú zatiaľ len 14 Slovákov.


SkryťZatvoriť reklamu