Bratislava 25. apríla (TASR) - Výchova a vzdelávanie sa uskutočňujú v štátnom jazyku - taká je podstata legislatívneho návrhu členov Slovenskej národnej strany, ktorí ako poslanci parlamentu pripravili stručnú novelu zákona o sústave základných a stredných škôl.
Zmeny v doteraz platnom školskom zákone by deklarovali, že občanom patriacim k národnostným menšinám a etnickým skupinám by bolo zabezpečené okrem práva na vzdelanie v ich jazyku aj právo na osvojenie si štátneho jazyka. Docieliť sa to má tým, že vyučovacie predmety slovenský jazyk a literatúra, dejepis, zemepis alebo geografia a telesná výchova sa budú povinne vyučovať v štátnom jazyku. Na stredných odborných školách a učilištiach sa okrem citovaných predmetov budú vyučovať v slovenčine aj profilové predmety.
Národniari pod vedením Anny Malíkovej pripravili svoj návrh novely školského zákona v záujme spresnenia rozsahu povinnej výučby slovenčiny na školách s vyučovacím jazykom národností. Za nepresné totiž považujú označenie, že sa tak deje v primeranom rozsahu. Odvolávajú sa pritom aj na relevantné medzinárodné dokumenty, ktoré deklarujú povinnosť štátu zabezpečiť primerané vyučovanie v jazyku národnostných menšín a etnických skupín s garanciou ovládania štátneho jazyka.