BRATISLAVA. Odškodnenie sudcov, ktorí zažalovali štát kvôli nižším platom v porovnaní so špeciálnymi sudcami, podľa lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara problémy v súdnictve nevyrieši. "Odškodnenie nie je zásadný problém, tým sú zlé zákony prijaté Národnou radou SR, presadzované konkrétnymi politikmi a politickými stranami. Za Lipšica prijatý diskriminačný zákon," uviedol Mečiar v dnešnej diskusii televízie Markíza Na telo.
Štátny rozpočet podľa jeho slov nemá sumu, ktorá je na odškodnenie potrebná, a štát nie je schopný v súčasnosti odškodnenie uhradiť. Riešenie situácie vidí v rokovaní so sudcami a ich profesijnými organizáciami. "Chceme túto tému pribrzdiť, aby sme našli riešenie v novej vláde," dodal v tejto súvislosti.
S týmto názorom sa stotožnil aj predseda SMK Pál Csáky, podľa ktorého sa problematika do volieb nevyrieši, preto by sa mala stať prioritou pre nastávajúcu vládu. Podľa Csákyho si sudcovia odškodnenie nezaslúžia, riešenie situácie vidí v systémových krokoch. "Myslím, že je potrebné silnejšie analyzovať rozhodnutie Ústavného súdu SR. Myslím, že niektoré pripomienky Mečiara sú tiež povšimnutiahodné," dodal v tejto súvislosti s tým, že Špeciálny súd je potrebný a nie je dobré využiť tento moment na jeho zrušenie, či zneužiť na to, aby si sudcovia vydobyli silou nejaké výhody.
Témou diskusie bol aj vládny návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorým sa budú poslanci zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Podľa Mečiara je tento návrh protiústavný. "Zákon je zlý a hlúpy a počas rokovania poviem, v čom je v rozpore s Ústavou SR, v čom je v rozpore s právnym poriadkom, ale nechám to tak," uviedol. Podľa Csákyho poslanci SMK budú za zákon hlasovať. "Vyzvali sme predkladateľov, aby právnici vyčistili túto normu, a sme pripravení za túto normu hlasovať," dodal predseda SMK, aj keď pripustil, že niektoré Mečiarove výhrady môžu byť opodstatnené.
SMK očakáva od nastávajúcich parlamentných volieb predovšetkým zmenu. "Úplná zmena je, aby nastúpila úplne iná vláda. Netajíme sa tým, že jadro by mohlo tvoriť SDKÚ-DS, KDH a SMK," konštatoval Csáky s tým, že v súčasnosti strana žiadny variant B nehľadá. Podľa Mečiara je prioritou HZDS spolupráca so stranou Smer-SD. "Pravda, v situácii, keď ju potvrdí aj Smer, doteraz ju potvrdzujeme iba my," dodal.
Mečiar vraj podporí návrh na odškodnenie klientov nebankoviek
Čiastočné odškodnenie klientov skrachovaných nebankových subjektov, ktoré na marcovú schôdzu parlamentu predkladá opozičná SMK, podporí vraj aj šéf koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TV Markíza. Zvyšné parlamentné strany sú však podľa skorších vyjadrení zväčša proti odškodneniu. Vládna koalícia ešte v roku 2006 sľúbila, že poškodeným ľuďom ich ujmu vynahradí, no sľub doposiaľ nenaplnila.
Nebankové spoločnosti ako BMG Invest, Horizont Slovakia, Drukos, AGW a ďalšie, ktoré vkladateľom sľubovali vysoké výnosy, v minulosti pripravili niekoľko stotisíc Slovákov celkovo asi o 25 miliárd korún (829,85 milióna eur). Poslanci SMK navrhujú, aby sa na odškodnenie postihnutých použilo 120 miliónov eur.
"Zahlasovať zahlasujem," povedal Mečiar o predlohe SMK. Pri kontrole nebankových subjektov totiž poľa neho zlyhal aj štát. Nespresnil však, či návrh podporí celá jeho strana.
Zároveň iniciatíve SMK vyčítal, že sa ňou len snaží zapôsobiť na bývalých klientov nebankoviek ako potenciálnych voličov. "Je tam 230.000 ľudí, pán Csáky si myslí, keď ich teraz osloví, že ho budú za to voliť," vyhlásil.
V minulosti SMK ako člen bývalej vlády odškodnenie odmietala. Csáky však pripomenul, že súčasná vláda sa k vyplateniu bývalých klientov nebankových subjektov zaviazala v programovom vyhlásení. "Niečo týmto ľuďom sľúbili a chcú ich oklamať ešte raz. Teraz im dáme možnosť, aby hlasovali za vlastný vládny program," povedal Csáky.
Ministerstvo financií, ktoré by podľa predloženého návrhu peniaze malo vyplácať od januára 2011, poslancom SMK odkázalo, rozpočet s týmto výdavkom nepočíta. Csáky síce tvrdil, že peniaze nemusia smerovať zo štátneho rozpočtu, nevysvetlil však jednoznačne, z akých zdrojov by mali pochádzať.
Viacerých bývalých zástupcov nebankových subjektov medzičasom odsúdili, procesy však neukázali, kde skončili peniaze klientov. Mečiar už dlhšiu dobu tvrdí, že má zoznam ľudí, vrátane politikov, ktorí sa na krachu spoločností obohatili. Odmieta ho však zverejniť.