SME

Smrť sánkara odvysielala len Joj

Záberom z tragických úmrtí či týrania sa televízie nevyhýbajú. Majú však rôzny prístup.

Drastické videozábery z nehody a oživovania gruzínskeho sánkara priniesla televízia Joj.Drastické videozábery z nehody a oživovania gruzínskeho sánkara priniesla televízia Joj. (Zdroj: ČTK/AP)

Oživovanie gruzínskeho sánkara, ktoré minulý týždeň odvysielala televízia Joj, licenčná rada zatiaľ nerieši. Televízia sa k reportáži nevyjadruje.

BRATISLAVA. Reportéri často na miestach nehôd nakrútia zábery, ktoré sa televízie rozhodnú pre drastickosť neodvysielať.

Zatiaľ čo zahraničné stanice presne dodržiavajú svoje etické kódexy, slovenské komerčné stanice nie vždy odolajú a do vysielania pustia zábery plné brutality či umierania.

Televízia Joj pri informovaní o smrti pretekára na zimnej olympiáde v Kanade zašla tak ďaleko, že reportáž o jeho neúspešnom oživovaní v Športe zo soboty 13. februára promovala už v Novinách slovami: „Vo Vancouvri sa začali olympijské hry, ale ich štart zatienila smrť dvadsaťjedenročného gruzínskeho sánkara. V Športe uvidíte posledné sekundy jeho života.“

SkryťVypnúť reklamu

Drastická Jojka

V príspevku televízia odvysielala scény pádu i detailného oživovania Nodara Kumaritašviliho, ktorý podľahol zraneniam po nehode na tréningu na olympijskej dráhe vo Whistleri. Pred zobrazovanín takýchto tragických scén na obrazovke pritom divákov chráni zákon o vysielaní.

Ten hovorí, že „bezdôvodne zobrazovať scény reálneho násilia, kde sa nenáležitou formou zdôrazňuje skutočný priebeh umierania alebo sa zobrazujú osoby vystavované fyzickému či psychickému utrpeniu“, sa považuje za neoprávnený zásah do ľudskej dôstojnosti.

Martin Križan z Rady pre vysielanie a rentransmisiu hovorí, že podnet na tento príspevok zatiaľ nedostali. Licenčná rada v minulosti udelila obom komerčným staniciam viackrát vysoké pokuty za porušovanie zákona.
Posledné dva roky však pre neetické zobrazenie tragických udalostí nepadla ani jedna pokuta.

SkryťVypnúť reklamu

„Spravodajstvo tak ako všetky ostatné relácie televízie Joj sa snažíme vysielať v súlade so zákonom o vysielaní a retransmisii,“ stručne reagoval hovorca televízie Jozef Gogola. Na otázky etiky v redakcii spravodajstva a publicistiky televízia neodpovedala.

Psychológovia upozorňujú, že citlivé zábery môžu psychicky ublížiť slabším povahám, deťom, ale aj príbuzným obetí. Psychológ Karol Kleinmann však hovorí, že úlohou médií je aj prinášanie informácie o tragických udalostiach, pretože sa nimi poukazuje na ich príčiny a zodpovednosť za ne. „Zatajovať, čo sa okolo nás deje, nemôžeme, lebo by sme sa klamali,“ hovorí Kleinmann.

Markíza má kódex

Ďalšie dve celoštátne televízie video umierajúceho sánkara nezverejnili. Šéfredaktor Televíznych novín Markízy Lukáš Diko povedal, že etický kódex ich spravodajstva vymedzuje citlivý prístup k ľuďom postihnutým tragickými udalosťami. „Našou snahou je za každých okolností chrániť obete nehôd či trestných činov, preto ich nezobrazujeme vôbec alebo len po anonymizácii,” povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ hovorí, že médiá musia rešpektovať hranice toho, čo na obraz patrí a čo už nie. „Je neetické, ak sa zobrazujú zábery do tváre. Pripomína to treťotriedny program na úrovni hororu Hostel. Chcú to zdramatizovať, ale to je už na krčmovej úrovni. Stačí, ak sa tragédia ukáže, ale nemusí sa ísť do maximálnych detailov,“ povedal Kleinmann.

Komerčné televízie na rozdiel od verejnoprávnej STV pravidelne prinášajú podrobné informácie o tragédiách. Joj sa im už niekoľko rokov špeciálne venuje v Krimi novinách, tie brutálnejšie odvysiela aj v hlavných Novinách. Diko sa od podobného postupu v Markíze dištancuje.

„Nemyslím si, že by nehody či tragédie boli v našom vysielaní pričasto. Spravodajstvo je o udalostiach dňa. Z času na čas sú, žiaľ, takouto udalosťou, aj keď tragickou, i nehody. Snažíme sa však dbať na to, aby sme chránili obete a ešte viac tak nesťažovali ich situáciu,“ povedal Diko.

SkryťVypnúť reklamu

Pokuta za drastickosť padla pred dvoma rokmi

Na zábery na zhorené telo dieťaťa či detailné snímanie poskytovania prvej pomoci obeti nehody dostali televízie mastné pokuty. Naposledy však v roku 2007.

BRATISLAVA. Na dodržiavanie zákona o vysielaní a retransmisii dohliada licenčná rada. Niektoré podnety od divákov vyhodnotí ako neopodstatnené, no viaceré sa skončili s miliónovými pokutami a povinným odvysielaním oznamu o porušení zákona.

V decembri 2007 musela Markíza zaplatiť milión korún za odvysielanie príspevku o tragickej nehode na diaľnici Jarovce – Bratislava. „Túto nehodu podrobnejšie spracovala televízia Markíza v programe Reflex, ktorý odvysielala po Televíznych novinách, za ktorý bola taktiež uložená pokuta vo výške troch miliónov a povinnosť odvysielať oznam o porušení zákona,” povedal Martin Križan z rady. Spolu štyri milióny korún stálo Markízu odvysielanie poskytovania prvej pomoci jednej z obetí nehody.

SkryťVypnúť reklamu

V Novinách uverejnila televízia Joj príspevok o požiari v Jarovniciach, v ktorom bol záber na zhorené telo dieťaťa. Televíziu to stálo dvestotisíc korún. Okrem toho rada posudzovala v niekoľkých správnych konaniach zábery, ktoré znázorňovali napríklad týranie vlčiaka, za čo Jojke udelili pokutu pol milióna.

Šéfredaktor spravodajstva Markízy Lukáš Diko povedal, že sporné situácie riešia s kolegami tri­ až štyrikrát do mesiaca. „Komplikované prípady riešime na úrovni vedenia redakcie. Diskutujeme o tom, ako sa k téme postaviť, aby sme divákovi priniesli informáciu, ale zároveň neprekročili pomyselnú hranicu. Ide tu o konflikt, ktorý riešia všetky médiá na celom svete,” povedal Diko.

(jgl)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu