Bratislava 25. apríla (TASR) - Návrhy noviel volebného zákona a zákona o vysielaní a retransmisii predložia do parlamentu Demokratická strana (DS) a Liberálnodemokratická únia (LDÚ). Ich cieľom je okrem iného umožniť aj privátnym médiám zúčastňovať sa na predvolebnej kampani.
Predkladatelia sa nazdávajú, že vďaka existujúcej verejnej objednávke a rezolútnemu tlaku médií sa dá predpokladať priechodnosť ich návrhov v parlamente. Šéf LDÚ Ján Budaj dnes pred novinármi pripustil, že na zabezpečenie účasti súkromných médií na kampani stačí prijatie aspoň jedného z nich. Od oboch podľa vlastných slov očakáva okrem iného zabezpečenie vyššej účasti voličov na hlasovaní.
Predseda DS Ľudovít Kaník informoval, že svojím ďalším návrhom novely volebného zákona sa budú usilovať napraviť aspoň dva najmarkantnejšie nedostatky jeho súčasného znenia. Jedným z nich je diskriminácia súkromných médií vo volebnej kampani, ktorá je podľa neho protiústavná. Preto navrhujú umožniť všetkým médiám rovnaký prístup do kampane na základe jasných pravidiel. Na túto zmenu by mala nadviazať novela zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá presne formuluje pojem politickej reklamy. Druhou navrhovanou zmenou je zvýšenie váhy preferenčných hlasov. Takýmto ustanovením sa vytvorí predpoklad, aby o tom, kto sa stane poslancom, rozhodol predovšetkým volič a nie príslušná stranícka centrála. Kaník dodal, že v záujme politickej priechodnosti rozhodli neotvárať otázku počtu volebných obvodov, ktorú odmieta, "v rozpore s volebnými sľubmi" väčšina politických strán.
Budaj vysvetlil, že ním navrhovaná novela zákona o retransmisii umožňuje privátnemu vysielateľovi rozhodnúť sa, či sa na volebnej kampani zúčastní. Ak sa rozhodne pre účasť, bude povinný umožniť rovnocennú účasť všetkým stranám kandidujúcim vo voľbách. Zatiaľ čo vysielanie politickej reklamy vo verejnoprávnych médiách je zo zákona bezplatné, podľa tejto novely by privátny vysielateľ mal nárok na poplatok vo výške výdavkov na technické, personálne a komunikačné zabezpečenie vysielania. Spomínaná novela ďalej jasne určuje, že vysielanie spravodajských a publicistických relácií sa nepovažuje za politickú reklamu, ak vysielateľ dodržiava princíp vyváženosti a objektivity.
DS pred časom do zákonodarného zboru predložila novelu volebného zákona. Parlament však novelu poslanca Alexandra Slafkovského 5. apríla odmietol. Líder DS Ľudovít Kaník konštatoval, že zmenu volebného zákona od začiatku podporuje okrem DS a LDÚ aj SDKÚ a niekoľko poslancov zo SDĽ.