BRATISLAVA. Po zabudnutej výbušnine v batožine cestujúceho alebo úteku väzňa v putách pôsobí minulotýždňová správa, že srbský údajný priekupník s drogami Darko Šarić sa skrýva v Európe so slovenským pasom vo vrecku, ako ďalší trapas slovenskej polície. Ministerstvo vnútra ešte nevysvetlilo okolnosti, za akých získal Šarić v januári 2006 slovenské občianstvo.
No miestne bezpečnostné zložky varujú pred unáhleným obviňovaním – Šarić vtedy podľa nich ešte nebol hľadaným zločincom a rozhodnutie ministerstva vnútra záviselo od informácií srbských či čiernohorských orgánov.
„Predstavte si napríklad, že by Piťo požiadal o občianstvo v Kanade,“ povedal zdroj z prostredia bezpečnostných zložiek, narážajúc na postavu organizovaného zločinu z Bratislavy. „Keby sa nás naňho pýtali, museli by sme im oznámiť, že má čistý trestný register, lebo to je pravda. No viete si predstaviť ten rozruch, keby naozaj dostal kanadský pas.“
Kokaín a vraždy
Interpol vydal medzinárodný zatykač na Šarića koncom januára. Je podozrivý, že organizoval prepravu vyše dvoch ton kokaínu z Južnej Ameriky do Európy. Drogy zhabali v októbri minulého roku. Tiež si mal objednať niekoľko vrážd v Srbsku.
Rodený Čiernohorec odišiel zo svojej vlasti v polovici januára a v súčasnosti sa zrejme ukrýva niekde v Európe.
Ministerstvo mlčí
Po správach v srbských médiách, že Šarić má slovenský pas, slovenské ministerstvo vnútra najprv potvrdilo, že ho získal v roku 2006 na základe manželstva so Slovenkou. V piatok však ministerstvo odmietlo komentovať informáciu, že Šarić žil na Slovensku od roku 1998 a že so svojou slovenskou partnerkou má dve deti. Hovorkyňa ministerstva Alena Koišová povedala, že potrebujú viac času, aby overili informácie v spise o Šarićovom občianstve.
„Ministerstvo preveruje okolnosti, za akých bolo v januári 2006 udelené občianstvo Darkovi Šarićovi,“ povedala. „Počas preverovania sa už objavili informácie, že nie všetky podklady boli v poriadku.“ Podľa informácií SME mal Šarić trvalý pobyt na Slatinskej ulici vo Vrakuni v Bratislave. „Potrebujeme viacero vecí verifikovať, a preto v tejto chvíli nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ povedala Koišová.
Doma skôr u susedov
Darko Šarić nemal slovenský živnostenský list, ani nefiguruje v žiadnych tunajších firmách. Naopak, v Českej republike sa objavuje hneď v dvoch – v Solimba ZM, kde naďalej vlastní podiel, a v I. Q. Consulting, ktorá minulý rok vstúpila do likvidácie. Obe spoločnosti boli založené v 90. rokoch.
Podľa dokumentov v Českom obchodnom registri v Prahe mal Darko Šarić trvalý pobyt v Českej republike do 20. mája 2000. I. Q. Consulting bola založená v roku 1995, ale nikdy neuzavrela žiadne oficiálne obchody. Čo sa týka Solimby, Šarić ju naďalej vlastní spolu s ďalšími občanmi Srbska a Čiernej Hory.
V Česku je ich viac
Goran Soković, ďalší Čiernohorec podozrivý z organizovania medzinárodnej prepravy kokaínu z Južnej Ameriky do Európy, má aj ďalšiu českú spoločnosť, založenú minulý rok. Soković nemal trvalý pobyt v Českej republike, ale zveril svoj pražský podnik mladému, 21-ročnému Ukrajincovi.
„Čiernohorská mafia je v Českej republike veľmi silná a je zapletená do drog, prostitúcie a kradnutého tovaru,” povedal slovenský bezpečnostný zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, pre informačné embargo, ktoré je na prípad uvalené.
„Rovnako ako Srbi a Chorváti, aj oni vedia veľmi splynúť s miestnym obyvateľstvom, založiť stavebnú firmu a správať sa normálne.”
Spojenie so Sadikim nie je
Medzi Šarićom a Bakim Sadikim, Albáncom podozrivým z obchodovania s drogami z Vysokých Tatier, neexistuje podľa bezpečnostného zdroja žiadne prepojenie. Šarić sa údajne má zaoberať obchodovaním s kokaínom a Sadiki s heroínom, čiže ide o dve rôzne organizácie, využívajúce odlišné trasy do Európy, tvrdí zdroj.
Okrem Slovenska a Českej republiky je Šarić známy aj ako pravidelný návštevník iných európskych štátov ako Rakúsko, kde sa ho koncom januára neúspešne pokúsili zatknúť po tom, čo sa mu nepodarilo nastúpiť na let do Viedne.
Kto je Darko Šarić?
Hoci sa o ňom vie relatívne málo, lebo na čele srbského drogového obchodu ešte nie je dlho, je známe, že Šarić mal ešte v Čiernej Hore manželku menom Nataša, rodenú Lončarovú, ktorá pochádza z Pljevalje. Podľa miestnych médií investuje väčšinu peňazí do nehnuteľností a tiež do skupovania priemyselného majetku prostredníctvom čiernohorských firiem.
Šéfovia týchto firiem ich za poplatok tajne a ilegálne predávali Šarićovi a potom kupovali preňho iné majetky vo svojom mene. Ďalšie firmy boli registrované na meno jeho brata, sestry a matky.
Šarić tiež vlastnil štyri zahraničné spoločnosti, ktoré prali peniaze z drog a potom ich investovali do Čiernej Hory a Srbska.
Slovensko má zo Srbska ružového pantera
Darko Šarić nie je jediný medzinárodný hľadaný Srb, ktorý ma slovenský pas. Na webstránke Interpolu je aj meno Zorana Kostića, ktorý je občanom Srbska, Čiernej Hory a Slovenskej republiky. Je podozrivý z ekonomickej aj násilnej trestnej činnosti.BRATISLAVA. Ďalší medzinárodne hľadaný Srb so slovenským pasom je Zoran Kostić. Potvrdzuje to stránka Interpolu. Je podozrivý z ekonomických aj násilných trestných činov. Kostić má patriť k vodcom skupiny Pink Panthers, ktorá má údajne vyše 200 členov a od roku 1999 vykonala v Európe 90 lúpeží s celkovou škodou za 100 milión eur.
Minimálne 30 členov gangu je z Cetinje v Čiernej Hore, kde sa narodil aj Kostić. Ministerstvo vnútra včera nereagovalo na otázky, ako dostal naše občianstvo.
Prezývku dostali po tom, ako schovali kradnuté diamanty v kelímku krému na tvár - rovnako ako to robil francúzsky babrák Peter Sellers v legendárnom filme z roku 1963.
Kostiča chytili francúzski policajti vlani v máji v Pariži. Spolu s komplicom Nikolom Ivanovićom (36) sa ukryli v dvojhviezdičkovom hoteli Utrillo v chudobnom štvrti Pigalle, plnej nevestincov a herní. Na zozname Interpolu bol od roku 2003. V roku 1999 utiekol z čiernohorského väzenia.
Rýchlo a násilne
Úspech skupiny spočíval v tom, že po lúpežiach vždy utekali do Srbska s falošnými pasmi. Sú podozriví z veľkých lúpeží v Tokiu, Dubaji, Monacu a Pariži, kde v roku 2007 ukradli diamanty v hodnote 32 miliónov dolárov zo známeho zlatníctva Harry Winston. V tom istom roku Interpol založil špeciálny medzinárodný tím Ružový panter.
Zlodeji sú vraj rýchli, väčšina ich lúpeží trvajú menej ako tri minúty. „Majú zbrane, vrhajú sa do miestnosti a kričia na ľuďoch v jazyku, ktorému nerozumejú," povedala Helene Dupuifová, šéfka odboru boja proti organizovanému zločinu v Pariži.
Hodinky ich usvedčili
Kostića podozrievajú z účasti na vyše dvadsiatich lúpežiach, naposledy v L'Emeraude vo švajčiarskom Lausanne v máji 2009. Švajčiarska polícia oznámila francúzskym kolegom, že Kostić by mohol byť na ceste k nim. Mali pravdu. Zločinci mali pre sebe v hoteli falošné pasy, za čo ich zatkli, Kostića na desať mesiacov. Potom ho majú odovzdať švajčiarskej polícii.tom
Srbi vládnu kokaínu
Korupcia a nízke ceny pomáhajú gangom zo Srbska a z Čiernej Hory poraziť konkurenciu.
BRATISLAVA. V októbri minulého roka urobila uruguajská polícia raziu na lodi registrovanej vo Veľkej Británii. Vďaka tipu srbských a amerických tajných agentov zhabali 2147 kíl kokaínu určeného pre európsky trh v hodnote 250 miliónov eur.
Akcia bola prvým veľkým úspechom Srbska a USA v boji proti srbským pašerákom, ktorí nedávno prebrali pašovanie kokaínu z Južnej Ameriky do Európy. Po razii nasledovalo zaistenie 500 kíl kokaínu v Buenos Aires a akcie v Srbsku a Čiernej Hore.
Ovládli trh
Organizovanému zločinu prospieva korupcia v Srbsku. Srbi tiež odpílili konkurenciu predajom kokaínu a heroínu za rekordne nízke ceny.
„Občania Srbska, Čiernej Hory a Chorvátska sa stali hlavnými vodcami pašovania kokaínu do Európy, a to je niečo nové,“ povedal srbský odborník na zločinnosť Milovan Drecun.
Srbi používajú dve trasy na dovážanie kokaínu z Južnej Ameriky – z Uruguaja a Argentíny cez Juhoafrickú republiku do severného Talianska a Čiernej Hory a z Kolumbie cez strednú Afriku a Turecko do Čiernej Hory.
EÚ žiada činy
Srbsko je pre pašovanie drog pod čoraz väčším tlakom Európskej únie. Náš občan Darko Šarić je jedným z najhľadanejších mužov. Ďalšieho vodcu, 38-ročného Gorana Sokovića začiatkom februára zatkli v Čiernej Hore a neskôr pustili, lebo Srbsko údajne odmietlo vydať dôkazy nevyhnutné na jeho zadržiavanie. Soković aj Šarić vlastnia firmy v Česku.
tom

Beata
Balogová
