BRATISLAVA. Ak by aj súdy rozhodli o odškodnení pre sudcov, ktorí sa cítia ukrivdení a diskriminovaní za to, že roky dostávali menšie platy ako sudcovia Špeciálneho súdu, nemusí to znamenať ich víťazstvo. Premiér Robert Fico už naznačil, že nároky týchto sudcov sú pre štátny rozpočet neudržateľné. Štát zažalovali stovky sudcov, pričom väčšina žiada vyplatenie vyše 100-tisíc eur.
Ak ministerstvo spravodlivosti, ktoré v sporoch zastupuje štát, v prípade prehry vyhlási, že na odškodnenia nemá peniaze a bude ignorovať súdny rozsudok, sudcom neostane nič iné, len žiadať proti štátu exekúcie. Niektorí právnici tvrdia, že v takom prípade ich môže čakať problém a opäť súdne spory.
Vylúčený majetok
Zákon vylučuje z exekúcie prostriedky z rozpočtu a nehnuteľný majetok, ktorý bol z rozpočtu kúpený.
Napriek tomu, že nadštandardná ochrana štátneho majetku pri exekúcii sa môže zdať diskriminačná, právnik a bývalý predseda československého federálneho ústavného súdu Ernest Valko upozorňuje na nález Ústavného súdu, ktorý v minulosti potvrdil, že je v súlade s ústavou. Na zákon by sa tak mohol štát obrátiť, ak by sa rozhodol, že nebude rešpektovať rozsudok súdu.
Exekútor: Nemajú imunitu
Exekútor a hovorca Slovenskej komory exekútorov Martin Hermanovský si však nemyslí, že štát ako účastník právnych vzťahov a prípadný dlžník v exekučnom konaní má exekučnú imunitu.
„Preto je možné proti nemu začať a viesť exekučné konanie ako proti akejkoľvek inej osobe na podklade vykonateľného exekučného titulu a udeleného poverenia súdu,“ hovorí Hermanovský. Pripúšťa, že exekučné konanie proti štátu je obmedzené, no nie nemožné. „Exekúciou by mohli byť postihnuté napríklad akcie vo vlastníctve štátu,“ tvrdí Hermanovský.
Zatiaľ štát neplatil nič
Doposiaľ štát nemusel sudcom za ich diskriminačné žaloby vyplatiť ani euro. Začiatkom februára síce bratislavský okresný súd priznal trenčianskemu krajskému sudcovi odškodnenie 90-tisíc eur, ale ministerstvo spravodlivosti sa proti tomuto rozsudku odvolalo.
Keďže zatiaľ neprehralo definitívne ani jediný spor, tvrdí, že nemá ani dôvod na mimosúdnu dohodu so sudcami. V minulosti pritom ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS takúto dohodu pripúšťala.
Sama je totiž o diskriminácii sudcov presvedčená. Pred tromi rokmi, ešte ako sudkyňa Okresného súdu vo Vranove nad Topľou, si žalobu proti štátu tiež podala. Doteraz ju nestiahla.

Beata
Balogová
