BRATISLAVA. Žaloby sudcov voči štátu, ktorí sa súdia za to, že ich mzdy sú nižšie, ako majú kolegovia zo Špeciálneho súdu, nie sú dôkazom úsilia o spravodlivosť, ale prejavom závisti.
Uvádza sa to vo vyhlásení šiestich osobností slovenskej vedy a kultúry - fyzika Vladimíra Bužeka, historika Romana Holeca, biológa Ladislava Kováča, režiséra Dušana Trančíka, spisovateľa Pavla Vilikovského a právničky Kataríny Závackej.
"Títo sudcovia svojím činom vydali svedectvo o tom, ako chápu právo. Povýšili závisť na občianske právo a vyhlásili ju za cnosť," píšu ďalej vo vyhlásení. Konštatujú, že právo a morálka sú neoddeliteľné, s rozkladom morálky krachuje právny systém.
Slovenská republika je podľa nich vo veľmi zlom stave, pretože väčšina jej sudcov sa nehanbila predviesť svoju mravnú nespôsobilosť nie iba pred spoluobčanmi, ale celým svetom.
Premiér Robert Fico v súvislosti s antidiskriminačnými žalobami 15. februára povedal, že finančné nároky sudcov sú pre štátny rozpočet neudržateľné. Očakáva, že rezort spravodlivosti príde s návrhom na riešenie situácie.
Pre diskrimináciu v súvislosti s postavením sudcov Špeciálneho súdu zažalovali štát stovky sudcov. Podľa denníka Sme, ak štát spory prehrá, bude ho to stáť milióny eur. Bratislavský okresný súd 1. februára rozhodol, že vyššie platy špeciálnych sudcov boli diskrimináciou.
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková 10. februára uviedla, že nemieni urobiť nič, aby zabránila prípadným škodám. Za škody, ktoré vznikajú a sústavne trvajú, je podľa nej zodpovedný exminister Daniel Lipšic, a mal by preto navrhnúť riešenie.