Béla Angyal nebude vládnuť päť, ale päť a pol roka. Nový riaditeľ by mal mať funkčné obdobie už len štvorročné.
Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Smer plánuje zmeniť zákon o verejnom obstarávaní tak, aby Béla Angyal zo strany MostHíd mohol zostať predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) až do júnových volieb. Päťročné funkčné obdobie sa mu končí 10. marca. Fico chce tiež navrhnúť, aby sa riaditeľ ÚVO menil vždy s parlamentnými voľbami.
Angyala vymenovali ešte ako nominanta predchádzajúcej vládnej koalície, premiér Robert Fico si však myslí, že post má automaticky obsadzovať opozícia. Preto teraz ani nechce vymenovať Angyalovho nástupcu, keďže nie je známe, kto bude najbližšie štyri roky v opozícii.
Z opozície súhlasí s návrhom meniť riaditeľa ÚVO vždy po voľbách len MostHíd. KDH aj SDKÚ sú proti. SDKÚ hovorí, že Angyalovi nedôverujú a že Fico ho má vymeniť aj keď chce nového šéfa ÚVO aj po voľbách. Výmenu navrhujú aj SMK a KDH.
Angyal kontra SDKÚ
SDKÚ pritom pred niekoľkými dňami lákala MostHíd do predvolebnej koalície. „Kritika pána Angyala nemá s Mostom-Híd nič spoločné. Nekritizujeme stranu, kritizujeme pána Angyala ako predsedu Úradu pre verejné obstarávanie," povedal hovorca SDKÚ Martin Maťko.
Predseda Mostu Béla Bugár vníma odpor opozičných partnerov k Angyalovi tak, že im nedoprajú funkciu. Upozorňuje ich, aby sa mu ešte nemuseli ospravedlniť, ako keď Mikuláš Dzurinda povedal, že Most je piatou kolónou Smeru.
Angyal v spore s SDKÚ upozorňuje, že podpredsedom ÚVO je Rudolf Kulman, člen SDKÚ. Ešte v piatok pre SME pritom povedal, že Kulman už v tejto strane nie je. Za úrad zodpovedá predseda a na podpredsedu by sa Angyal nemal vyhovárať, zareagoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.
Návrh: vyberte odborníka
Transparency International Slovensko (TIS) dnes navrhla, aby bol predseda ÚVO apolitický odborník a vyberali ho vo výberovom konaní. Upozorňujú, že politická nominácia - koaličná alebo opozičná - nie je dobré riešenie. „Ako sme boli svedkom doteraz, vedie to k slabému výkonu úradu aj účelovým argumentom, ako opozičná kontrola funguje či nefunguje," napísala TIS vo svojom stanovisku. Za posledné štyri roky podľa Transparency korupcia narástla.
S apolitickým kandidátom sa dnes stotožnil predseda KDH Ján Figeľ. „Namiesto toho, aby sme vybrali jedného seriózneho predstaviteľa, ideme meniť zákon," povedal a pripomenul, ako chcel Fico v roku 1998 zmeniť ústavu, keď nemal dostatočný vek na funkciu generálneho prokurátora, ktorým sa chcel stať. „Všetko chceme spolitizovať, keď by to bolo treba skôr odpolitizovať," povedal Figeľ.
Stanislav Janiš z SDKÚ hovorí, že šéf ÚVO bude vždy politický nominant, keďže ho vymenúva vláda.
Na novelu zákona, ktorá predĺži Angyalovi funkčné obdobie do volieb, netreba podľa premiéra ani skrátené legislatívne konanie. Zmenia to cez zákon, ktorý je už v parlamente rozpracovaný.
Opozičným nominantom by mal byť podľa neho aj šéf Najvyššieho kontrolného úradu.
Ako vláda plní sľub obmedziť tzv. nepriame novely zákonov
Čo sľúbili: Chaos v legislatíve a tzv. nepriame novely zákonov (keď novela niektorého zákona sa dotýka iného zákona, ktorý priamo novelizovaný nie je), spôsobujú nepriehľadnosť prijímaných a menených zákonov (...) SNS je za riadny legislatívny proces, tzv. nepriame novely v legislatíve je možné použiť len výnimočne a pokiaľ ide o zmenu kódexov alebo aj iných dôležitých zákonov, ich zmenu nepriamymi novelami je nutné vylúčiť.
Zdroj: Volebný program SNS
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nepriame novely zákonov spôsobujú, že sa v legislatíve ťažko orientuje. Tiež môžu znížiť kvalitu zákonov, keďže sú do Národnej rady predkladané až v druhom čítaní, čím výrazne skracujú čas na pripomienkové konanie, ktorého cieľom je práve odstránenie nedostakov predkladaných zákonov.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) sa v decembri 2009 pokúsil presadiť novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá by znemožnila používanie nepriamych noviel. Novelu podporil jediný koaličný poslanec Michal Lukša (SMER-SD). Poslanci vládnej koalície, vrátane poslancov SNS, opakovane nepriamo novelizovali, aj zákony v kompetencii ministrov za SNS.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
