BRATISLAVA. Poslankyňa Národnej rady SR Zdenka Kramplová pripúšťa, že by sa mohla stať podpredsedníčkou Aliancie za Európu národov (AZEN), ktorej šéfuje jej bývalý stranícky kolega Milan Urbáni. Okrem programu a politickej kultúry, ktorú chce strana presadzovať, je pre Kramplovú zaujímavé aj to, že by pracovala s ľuďmi, ktorých už pozná.
"Človek vždy radšej pracuje s ľuďmi, ktorých pozná ako s novými," poznamenala pre TASR Kramplová, ktorá sa ešte stále nerozhodla, či príjme podpredsednícky post v AZEN-e. "Momentálne sme v štádiu rokovania," dodala.
S vedením AZEN-u sa má stretnúť v priebehu tohto alebo budúceho týždňa, aby sa pozhovárali najmä o prioritách. "Čo je možné a čo nie je možné urobiť. A to mi dá možnosť, či by som sa rozhodla, aby som splnila niektoré zaujímavé body programu AZEN-u," priblížila.
Nechce stranu na jedno použite
Rozhodnutie urobí Kramplová aj na základe toho, či sa spolu s AZEN-om "nájdu" vo veciach, ktoré by chceli spoločne robiť. "Lebo aj ja mám určité predstavy, ako by mala strana fungovať a čo by mala priniesť občanom," zdôvodnila pre TASR Kramplová s tým, že dôležité je aj to, aby strana nebola len na jedno použitie. "Aby mala strana nejaký význam pre občanov aj z hľadiska regionálnej politiky, aj z pohľadu novej politickej kultúry," doplnila.
Urbáni už prednedávnom vyhlásil, že AZEN určite nie je taká strana. Má svoje priority a ako tvrdí jej predseda, "všetko, čo robíme, robíme pre ľudí".
Kramplová tiež kladie dôraz na vyhliadky strany do budúcnosti. "Ak chce strana fungovať, musí začať intenzívne pracovať aj na programe a na svojom ďalšom pôsobení," upozornila poslankyňa, ktorá AZEN pozná zatiaľ iba krátko, a to najmä cez jej tézy.
Pozdáva sa jej aj spôsob riešenia rómskej problematiky, ktorý spočíva okrem iného v spoločnom postupe AZEN-u v parlamentných voľbách s Rómskou iniciatívou Slovenska (RIS). Tvrdí, že spočiatku ju síce toto spojenectvo prekvapilo, no na druhej strane je presvedčená, že to riešeniu rómskej otázky môže pomôcť. "Rómovia sú veľká sila, s ktorou treba rátať a pracovať, ale tak, aby z toho boli aj určité výsledky a nie iba veľa popísaných papierov a minutých peňazí. Ale aby tam bol aj efekt," myslí si zákonodarkyňa.
Bola by prínosom, tvrdí Urbáni
Šéf AZEN-u Urbáni považuje Kramplovú za veľmi rozhľadenú političku. "Je prínosom každej strany, sme v pravidelnom kontakte, zatiaľ nerozhodla o svojej politickej budúcnosti," poznamenal Urbáni na nedávnej tlačovej konferencii strany.
Obaja súčasní poslanci Národnej rady SR pôsobili ešte donedávna v ĽS-HZDS. Hnutie Vladimíra Mečiara však museli koncom minulého roka opustiť.
Kramplová musela zo strany odísť v novembri minulého roka na základe porušenia stanov, ktorých sa dopustila tým, že vedenie ĽS-HZDS oficiálne neinformovala o svojej kandidatúre v minuloročných voľbách do vyšších územných celkov. Poslankyňa pred časom pre TASR potvrdila, že zatiaľ nie je členkou žiadnej strany, ale naďalej má politické ambície a zbiera ponuky od parlamentných aj mimoparlamentných strán. Dodala, že hoci pre ňu nie je prioritou byť v parlamente, rada by bola súčasťou zákonodarného zboru aj v budúcom volebnom období.
Urbániho vylúčili z ĽS-HZDS v decembri minulého roka. Podľa predsedu hnutia Vladimíra Mečiara na to mala strana viacero dôvodov. "Posledná kvapka bola, že sedel vo volebnom štábe HZDS a pripravoval voľby pre Európsku demokratickú stranu (EDS) a nominoval tam ľudí. Na dvoch stoličkách sedieť nemôžete, pre dve strany robiť nemôžete," vyhlásil v rozhovore pre TASR na margo vylúčenia Urbániho šéf hnutia. Urbáni však takúto spoluprácu s EDS poprel.