Ak nie je astma správne liečená, pacient trpí záchvatmi, ktoré vedú k práceneschopnosti alebo absencii v škole, hospitalizácii, alebo až k stavom ohrozujúcim život. Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre TBC a respiračné ochorenia Peter Krištúfek na tlačovej besede informoval, že na výskyte astmy majú podiel genetické i environmentálne faktory.
Napriek tomu, že moderná medicína už pozná účinné lieky schopné dostať astmu pod kontrolu, zďaleka nie všetci pacienti sú správne diagnostikovaní a liečení. V snahe zvýšiť povedomie o astme a možnostiach jej modernej liečby sa spojili odborníci na liečbu astmy z celého sveta do Globálnej iniciatívy proti astme (GINA) a každoročne vyhlasujú Svetový deň astmy. V tomto roku si ho pripomenieme 7. mája.
Svetový deň astmy pod záštitou GINA a Svetovej zdravotníckej organizácie bol prvýkrát vyhlásený v roku 1998 a v súčasnosti si ho pripomínajú vo viac ako 80 krajinách sveta.
Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Na svete trpí astmou viac ako 150 miliónov ľudí a každoročne na toto ochorenie zomrie 180 000 ľudí. Za posledných 20 rokov sa výskyt astmy zdvojnásobil až strojnásobil.