BRATISLAVA. Pamätné tabule, geografické názvy a pedagogická dokumentácia. To sú tri oblasti, ktoré by pri porušení jazykového zákona mohli ostať bez finančných následkov. Hoci za ne štát hrozí pokutami, Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku pripúšťa, že im dá prednosť pri preplácaní. Na fond financujúci poradenstvo o jazykových právach dostal peniaze od maďarskej vlády.
Kálmán Petőcz z Okrúhleho stola hovorí, že práve pamätníky, geografické názvy a dokumenty pedagógov chce zákon trestať diskriminačne. „Pri týchto prípadoch budeme v prvom rade poskytovať nadštandardnú právnu pomoc," povedal Petőcz. Ak však dôjde k pokute, uprednostnia ich aj pri odškodňovaní.
Ministerstvo netrestá
O porušení jazykového zákona zatiaľ Okrúhly stôl ani experti z poradenskej webstránky auxilium.sk a telefonickej linky nepočuli. Ministerstvo kultúry má v súčasnosti na stole len jediný prípad - zaoberá sa nízkou jazykovou úrovňou úradného rozhodnutia.
„Ministerstvo kultúry zatiaľ nikomu upozornenie, že nekoná v súlade so zákonom, neposlalo, z čoho vyplýva, že nikomu ani nehrozí pokuta," povedal hovorca rezortu Jozef Bednár.
Možnosť dostať radu či nahlásiť problém s uplatňovaním svojich jazykových práv cez internet či telefón využili zatiaľ tri desiatky ľudí.
„Väčšinou ide o sťažnosti ľudí, že neboli obslúžení v maďarčine alebo úrad nebol ochotný rokovať v menšinovom jazyku. Deväťdesiat percent podnetov sa týka používania menšinového jazyka," konštatoval Petőcz.
Nielen maďarčina
Ešte v marci chce Okrúhly stôl hovoriť aj so zástupcami iných menšín, najmä Rusínov, Ukrajincov a Nemcov o tom, ako ľudí informovať o ich jazykových právach. Osvetu má v pláne robiť aj tam, kde sankcie za porušenie jazykového zákona hrozia najviac - medzi starostami, primátormi, pedagógmi a zamestnancami verejnej správy.
Študenti organizujú protest
KOMÁRNO. Jazykový zákon nie je ľahostajný ani študentom. Študenti z komárňanskej Univerzity J. Selyeho nadnes zvolali protest na hlavné námestie. Organizátori nepozvali politikov.
Rozruch akcia vyvolala už plagátmi. „Viete, že 94 % slovenskej ľudovej hudby je maďarská?" pýtal sa jeden zo sloganov. Organizátori denníku Új Szó povedali, že chceli vyprovokovať verejnú mienku. Po medializovaní plagát zmenili, citovaná veta z neho zmizla.
(msz)

Beata
Balogová
