BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda aj zástupca firmy Panax z Tvrdošína, ktorá napadla sanitkový tender, odmietajú, že by sa pred ukončením súťaže poznali.
Dzurindu v piatok šéf Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Béla Angyal obvinil, že loboval za firmu Panax, ktorú z tendra na sanitky vylúčili. Súťaž vyhrala spoločnosť Volkswagen Finančné služby (VWFS) napriek ponuke drahšej o tri milióny eur.
Dzurinda sa podľa hovorcu SDKÚ Martina Maťka o tendri dozvedel na jednom zo 72 výjazdov po Slovensku v Tvrdošíne pred župnými voľbami. „Pred každým výjazdom dostáva podklady o problémoch regiónu. Z týchto podkladov sa dozvedel aj o firme Panax," povedal Maťko.
Nepoznali sa
„Na prehliadke firiem v okrese Tvrdošín sme ho informovali aj o tomto probléme. Predtým sme sa nepoznali," povedal Peter Zaiček z firmy Panax.
Šéf ÚVO Angyal SME povedal, že Dzurinda „loboval za firmu z Tvrdošína, ktorá bola zo súťaže vylúčená, pretože nepredložila bankovú záruku. Dokonca sa vyhrážal, že keď nebudeme konať, bude iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu".
Nešlo o licencie na poskytovanie záchrannej zdravotnej starostlivosti, ako sme chybne napísali v sobotu, ale o tender na 140 sanitiek.
Dzurinda odmieta, že sa Angyalovi vyhrážal. „Je pravda, že sme zvažovali mimoriadnu schôdzu, pričom sme nikdy netajili, že pán predseda navštívil pána Angyala," povedal Maťko. Dzurinda mal po návšteve Tvrdošína aj tlačovú besedu, na ktorej informoval, že sanitkový tender vyhrala drahšia ponuka.
O probléme Dzurinda písal aj v straníckych novinách. „Chcel som len upozorniť na podozrivý tender, pre ktorý prišli ľudia na Orave o prácu, keďže firma z Tvrdošína bola očividne poškodená a diskriminovaná." Angyal mu vraj sľúbil, že to napraví, podľa Dzurindu „vôbec nekonal".
Kontrola nie je uzavretá
Tender na nákup špeciálnych sanitiek vyhlásila Záchranná a dopravná zdravotnícka služba, ktorá spadá pod rezort zdravotníctva. Firma Panax dala cenu necelých 20 miliónov eur, spoločnosť VWFS vyše 23 miliónov eur. ÚVO nariadil tender zrušiť, keďže obstarávateľ stanovil „neprimerané a diskriminačné požiadavky" na autá. Podmienky boli podľa Dzurindu „ušité na mieru" neskoršiemu víťazovi.
Aj v opakovanej súťaži úrad nariadil odstránenie diskriminácie, súťaž však nezrušil. Záchranári následne podpísali s VWFS zmluvu. „Od 5. novembra 2009 vykonáva úrad v predmetnej veci kontrolu, ktorá zatiaľ nie je uzavretá," povedala hovorkyňa ÚVO Helena Fialová.
Firma Panax, ktorú zo súťaže dvakrát vylúčili, sa obrátila aj na súd.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
