BRATISLAVA. Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru (PZ) vyšetruje podozrenia z úplatkov v popolčekovej kauze. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Pravda. Potvrdil mu to vysoký štátny úradník Štefan Borušovič, ktorému Smer zveril zrušenie spornej popolčekovej zmluvy s firmou Esco Krupina.
"Polícia dostala impulz pre podozrenie z korupcie," vyjadril sa pre denník Borušovič, nový šéf štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku. Zmluvu podnik uzatvoril v čase, keď nadradenému Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR šéfovala Slovenská národná strana.
Víťazom tendra sa stala krupinská firma Esco, ktorá má za likvidáciu popolčeka z teplární v Martine, Žiline a vo Zvolene zinkasovať 85 miliónov eur. Štátny podnik ju vybral napriek tomu, že v súťaži sa o zákazku uchádzala aj firma, ktorá tieto služby ponúkala lacnejšie o 27 miliónov eur.
Podozrenia z korupcie nechcel podľa denníka Borušovič konkretizovať. Polícia podrobnosti tají. "Vo veci prebieha vyšetrovanie, zatiaľ nie je je možné k prípadu povedať nič," reagoval hovorca Prezídia PZ Martin Korch.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.