BRATISLAVA. Školský výbor Národnej rady SR dnes nerokoval o novele vysokoškolského zákona z dielne Mojmíra Mamojku, ktorá zvyšuje vek garantov a umožňuje odborným vysokým školám udeľovať inžiniersky a magisterský titul, hoci to mal v pláne.
Na zasadnutie totiž prišlo iba päť z 11 jeho členov a výbor nebol uznášaniaschopný. O návrhu tak bude rokovať až v piatok 26. februára.
Z prítomných piatich zákonodarcov boli traja koaliční a dvaja z radov opozície. "Nevidím v tom žiadnu obštrukciu ani z jednej, ani z druhej strany. Páni poslanci z obidvoch strán boli ospravedlnení, ale niektorí sa ospravedlnili neskôr, takže nebolo možné dopredu vedieť, že výbor bude neuznášaniaschopný," reagovala pre TASR predsedníčka výboru Tatiana Rosová, ktorá celú situáciu považuje za technickú zhodu okolností.
"Naši kolegovia, ktorí neprišli, majú objektívny dôvod, prečo neprišli. Pán Kubánek má vážne zdravotné problémy, pán Géci tiež signalizoval, že tento dátum nebude môcť dodržať a pán Tarčák je mimo územia SR," uviedla pre TASR poslankyňa Oľga Nachtmannová (Smer-SD) s tým, že napriek týmto dôvodom bolo na zasadnutí výboru viac koaličných ako opozičných poslancov.
Mikolajovi reforma prekáža
Mamojkov návrh novely zákona o vysokých školách vyvoláva rozporuplné názory. Poslanci ju síce na februárovej schôdzi posunuli do druhého čítania, podľa SNS však koaliční partneri pri hlasovaní národniarov "podrazili".
Smer-SD ani ĽS-HZDS s týmto tvrdením nesúhlasia, odvolávajú sa na možnosť voľného hlasovania. Na tej sa podľa šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara dohodli na Koaličnej rade.
Národniarom novela prekáža, keďže, ako tvrdí ich minister Ján Mikolaj, "je proti zmyslu celej reformy, ktorú v rámci vysokého školstva uskutočňujeme". Podľa neho by sa ňou dehonestovala celá snaha na rozdelenie vysokých škôl podľa kvality.
Minister potvrdil, že o návrhu s koaličnými partnermi rokujú. "Snažíme sa presviedčať našich politických partnerov v koalícii, že novela ide nielen proti Ministerstvu školstva (MŠ) SR alebo SNS, ale aj proti dokumentom, ktoré už raz vláda schválila. I proti tomu, čo máme napísané v programovom vyhlásení vlády," vysvetlil.
Nesúhlasia ani rektori
S novelou nesúhlasia ani rektori univerzít a niektorých vysokých škôl. Podľa nich by sa tým politickou cestou znehodnotili očakávané efekty komplexnej akreditácie. Z dôvodu nesúhlasu poslali členom zákonodarného zboru otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby novelu odmietli.
"Novela reprezentuje v skutočnosti len záujmy biznisu a svojimi dôsledkami by ohrozila kvalitu vysokých škôl na Slovensku. Viedla by k tomu, že by sme diplomy mohli predávať aj na trhovisku," uviedol dnes pre TASR rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér.
V súvislosti s navrhovanou zmenou, ktorá by mala umožniť odborným vysokým školám udeľovať inžiniersky a magisterský titul, dodal: "To ako keby ste chceli v okresných nemocniciach robiť najťažšie zákroky, ktoré sa robia len vo fakultných alebo univerzitných nemocniciach. To by bola podobná situácia."
"Výzva rektorov je racionálna a myslím si, že meniť pravidlá hry počas zápasu by sa nemalo. Nemôžeme určitú sústavu škôl hodnotiť za iných podmienok ako inú," povedala pre TASR Nachtmannová, ktorá ako tvrdí, nehlasovala za posunutie novely do druhého čítania a tak by urobila aj teraz.
Šéfka výboru je naopak presvedčená, že novela je dobrá. "Jednoznačne podporujem zrušenie obmedzenia veku, čo ani pán Mamojka síce nezavádza, len zvyšuje, ale je to aspoň polkrok smerom k zrušeniu obmedzenia vekovej diskriminácie," vyhlásila Rosová, ktorá považuje vzniknutú "hystériu" okolo právnej úpravy za neopodstatnenú.
Tvrdí, že pokiaľ by aj mohli odborné vysoké školy poskytovať magisterské štúdium, musela by im to dovoliť Akreditačná komisia (AK) a tá je zárukou garancie. "Takže nič dramatické sa nedeje," poznamenala. Za dobrý krok bude považovať aj to, ak poslanec Mamojka navrhne posunutie účinnosti novely až po ukončení komplexných akreditácií.