BRATISLAVA. Dnešné hlasovanie poslankyne Národnej rady (NR) SR Lucie Žitňanskej na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru, ktorým nepodporila zmenu Ústavy SR, nevyhnutnú pre prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku, je podľa premiéra SR Roberta Fica v príkrom rozpore s doterajšími mediálnymi vyhláseniami SDKÚ-DS a odhaľuje skutočnú tvár strany, namočenú vo finančných škandáloch, aké nemajú obdoby.
"Robert Fico sa dlhodobo usiluje presadiť efektívny a účinný zákon, ktorý Ústavný súd SR nebude môcť zrušiť a ktorý bude mať reálny dosah na ľudí, neschopných preukázať pôvod svojho nadmerného majetku. Tento cieľ je preňho taký dôležitý, že sa neváha v tomto bode rozísť aj so svojimi koaličnými partnermi," uvádza sa v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Naopak, Žitňanská dnes ukázala, že preukazovanie pôvodu majetku je pre SDKÚ-DS iba marketingovou predvolebnou témou. "SDKÚ-DS v skutočnosti nemá záujem, aby parlament prijal efektívne a účinné riešenie a práve proti takému sa dnes Žitňanská v parlamente postavila," uvádza sa ďalej v stanovisku s tým, že premiér berie na vedomie tento jasný signál, teda to, že SDKÚ-DS nemá záujem na prijatí zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Žitňanská: Zákon je šitý horúcou ihlou
"Po odhalení dôkazov o tom, ako podozrivo s prepojením na daňové raje a schránkové firmy je SDKÚ-DS financovaná, Robert Fico chápe, že sa jej predstavitelia stavajú na stranu tých, ktorí nedokážu preukázať pôvod svojho majetku či peňazí," pokračuje ďalej úrad.
Premiérovo tvrdenie, že SDKÚ-DS nemá záujem na preukazovaní pôvodu majetku, je podľa Žitňanskej nezmyselné. "Ak si Robert Fico nepamätá, tak SDKÚ-DS takýto zákon podporila aj v minulom a aj v tomto volebnom období," uviedla vo svojom stanovisku s tým, že robiť takéto závery na základe hlasovania v Ústavnoprávnom výbore je absurdné.
Návrh, ktorý predložil Robert Fico, je podľa jej slov šitý horúcou ihlou. "Hrozí, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku bude opakovane len predvolebným ťahom Roberta Fica a bude ho možné na Ústavnom súde opäť zrušiť," dodáva poslankyňa s tým, že poslanci Smeru odmietli vo výbore všetky dobré a návrh vylepšujúce pozmeňujúce návrhy, a to dokonca aj návrh poslankyne Jany Laššákovej z vlastnej strany.
Žitňanská ďalej poznamenala, že premiér si nevšíma svojich koaličných partnerov, ktorých "bossovia" nevedia vysvetliť svoje majetky a logicky ani nepodporujú jeho snahu. SDKÚ-DS je podľa jej slov pripravená o tejto téme rokovať, rovnako ako je pripravená opäť hlasovať za zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Traja sa zdržali hlasovania
Predsedovi vlády sa dnes na pôde parlamentu nepodarilo presvedčiť dostatočný počet členov Ústavnoprávneho výboru NR SR, aby plénu odporučili schváliť jeho návrh novely Ústavy SR. Tá súvisí s ambíciou premiéra presadiť zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Keďže ide o zmenu najvyššieho zákona štátu, za uznesenie výboru musela zahlasovať ústavná väčšina jeho členov, teda aspoň osem poslancov. Z desiatich prítomných sa však traja zdržali - Katarína Tóthová (ĽS-HZDS), Jakub Gajdošík (SNS) a Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).
Potrebu prijatia zákona o preukazovaní pôvodu majetku a s ním súvisiacej novelizácie Ústavy SR odôvodnil Fico ešte 4. februára tým, že existuje naliehavý verejný záujem, aby príslušné štátne orgány boli spôsobilé účinne zakročiť proti osobám preukázateľne žijúcim nad svoje pomery a je u nich podozrenie, že podstatná časť ich majetku pochádza z nepoctivých zdrojov.
"Slovenskú spoločnosť totiž dlhodobo traumatizuje a demoralizuje skutočnosť, že príslušné štátne orgány nie sú spôsobilé účinne zakročiť proti takýmto osobám," argumentoval. Preto navrhol zmenu Ústavy SR, na základe ktorej by majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom nepožíval právnu ochranu.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravovalo nový zákon. V januári 2010 premiér Fico predstavil ďalší návrh zákona spolu s novelou ústavy. Vláda návrh zákona schválila, ministri SNS a HZDS-ĽS sa však zdržali hlasovania. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS-ĽS) tvrdí, že premiérov návrh je nevykonateľný, označila ho za predvolebný ťah.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.