BRATISLAVA. Nepočujú a dosiaľ nebolo počuť ani ich. Už im však došla trpezlivosť s tým, ako sa úrady k nim správajú. Desiatky nepočujúcich v pondelok prišli na zasadnutie krajského parlamentu v Nitre.
Už vyše roka platí zákon o sociálnych službách, ktorý ľuďom odkázaným na tlmočenie priznáva pomoc z verejných zdrojov, a ešte stále ju nik nedostáva. Nitrianska župa chcela ako prvá určiť, koľko bude vyplácať tlmočníkom, ale nastavila veľmi nízku latku.
Krajskí poslanci dostali na stôl návrh, aby hodinová sadzba bola 3,32 eura. To je toľko, koľko táto služba stála už v roku 1998. Rovných 100 korún.
Na každom eure záleží
Anna Šmehilová z občianskeho združenia Effeta v Nitre tvrdí, že to tlmočníkovi nepostačí ani na odvody, daň, stravné a cestovné. Ide o jednu z mála organizácií poskytujúcich tlmočenie.
Nitrianska župa včera neodpovedala, na základe čoho navrhla 3,32 eura, ani koľko ľudí ju o tlmočnícku službu doteraz požiadalo. Hovorca župy Stanislav Katrinec minulý týždeň povedal pre TASR, že štát im na túto službu nedal peniaze a riešenie tak muselo prísť okľukou. Ministerstvo sociálnych vecí dalo tlmočníkom dotáciu. Effeta napríklad podľa Šmehilovej dostala peniaze na „sociálnu rehabilitáciu“.
Župa dosiaľ nevybavila čosi vyše 20 žiadateľov o tlmočníkov. Nepočujúcim to robí problémy v práci, u lekára, na úradoch.
„Bez tlmočníka nemôžem žiť. Ak nebudem mať sprostredkované informácie, nemôžem napredovať v súkromnom, ani v pracovnom živote,“ vysvetľoval poslancom Peter Polák. Jeho posunky im sprostredkovala tlmočníčka, ktorú si župa musela objednať až z Bratislavy.
Zákon rozlišuje tri druhy tlmočenia, podľa miery postihnutia, a hovorí aj o spôsobe výpočtu príspevku pre tlmočníka. Zástupcovia nepočujúcich a poskytovateľov majú vlastné orientačné sumy a ich priemer predstavuje 9,63 eura.
Vicežupan Ján Vančo z KDH sa pokúsil zachrániť situáciu, keď navrhol, aby to zatiaľ bolo 8,30 eura. Zastupiteľstvo však nerozhodlo ani o tomto návrhu. Šmehilová tvrdí, že na Slovensku nemáme presné údaje o počte ľudí so sluchovým postihnutím.
Odrezané tri percentá
Orientačne môže ísť o tri percentá populácie, teda okolo 160-tisíc osôb. Miera ich postihnutia sa však líši od prípadu k prípadu, mnohí preto o tlmočnícku službu nepožiadajú, alebo ani na ňu nemajú nárok.
„Nie každý nepočujúci ovláda posunkový jazyk, nie každý ním komunikuje,“ hovorí Ľubica Šarinová z Asociácie nepočujúcich Slovenska.
Napríklad za Prešovský samosprávny kraj dosiaľ nik o tlmočníka nepožiadal. V Trenčíne sa tento mesiac o tejto možnosti informovali dvaja ľudia, ale ešte žiadosť neposlali.

Beata
Balogová
