BRATISLAVA. „Milí priatelia, kolegovia v SDKÚ. Som kandidát do primárnych volieb a uchádzam sa o vašu podporu.“ Vetu v tomto znení spolu s názvom kraja, za ktorý kandiduje a poradovým číslom na kandidátke napísalo pred sobotnými primárkami v najväčšej opozičnej strane množstvo uchádzačov o funkciu poslanca.
Viditeľnejšia kampaň prebieha len na internete – hlavne na Facebooku a na stránkach jednotlivých kandidátov.
Osloviť všetkých členov SDKÚ, ktorí budú v sobotu hlasovať, nie je jednoduché. Ak by im chcel kandidát poslať list, strana mu kontakty neposkytne. Schválilo to prezídium.
Chránené údaje
„Tieto údaje podliehajú systému ochrany osobných údajov podľa zákona,“ vysvetlil hovorca strany Martin Maťko.
Kampaň v SDKÚ
pravidlá primárok zakazujú negatívnu kampaň, môže byť prísne potrestaná;
kandidáti sa spoliehajú na internet, kontakty členov a stretnutia so šéfmi miestnych zväzov;
regionálny líder, ktorý má autoritu, môže ovplyvniť názory aj ostatných členov;
Najväčšie kraje sú Nitra a Prešov. Predsedníctvo v Nitre podporilo za líderku Ivetu Radičovú. Prešov sa nevyjadril.
Právo poslať list všetkým členom dostali od strany iba kandidáti na lídra Ivan Mikloš a Iveta Radičová. Ich listy dostanú členovia v jednej obálke spolu s informáciou o primárkach. Pošle ich ústredná kancelária strany bez toho, aby kontakty dostali Mikloš alebo Radičová.
Kandidát na poslanca Miroslav Beblavý, ktorý je dvanástkou na kandidátke prezídia, požiadal o pomoc s hľadaním kontaktov členov strany troch študentov. Pracujú preňho dobrovoľne. Z verejných zdrojov na internete tri dni zisťovali adresy šéfov miestnych zväzov SDKÚ.
Dokopy ide aj s ďalšími známymi funkcionármi strany asi o päťsto mien. Beblavý im poslal list aj s vlastným telefónnym číslom, ak by mu chceli zavolať.
Ohlásil sa okrem iných aj 76ročný predseda miestneho zväzu v dedine v Trenčianskom kraji. „Testoval ma, aké mám vzdelanie, čo si myslím o KDH, o treste smrti a o kandidátoch na lídra. Na konci povedal, že sa mu to páči a že pre mňa urobí všetko, čo môže,“ hovorí o kampani Beblavý.
K vlastným cez Facebook
Okrem toho si vytvoril vlastnú internetovú stránku a na Facebooku si zaplatil odkaz na svoj list, ktorý by sa mal objaviť všetkým ľuďom, ktorí sú nejako spojení s SDKÚ na základe svojho profilu.
Vlastné kontakty nazbierané za roky práce v strane využije aj viceprimátor Šale Jozef Mečiar. Na Facebooku si zriadil stránku o primárnych voľbách, kde sa pripojilo do päťsto ľudí a diskutujú aj o tom, či by v primárkach nemali hlasovať aj sympatizanti strany, nielen jej členovia. To podporuje aj Mečiar.
Počet šesťtisíc hlasujúcich je podľa niektorých kandidátov stále relatívne malý a môže byť ovplyvniteľný. Hlavne cez regionálnych šéfov v strane. Aj preto sa kandidáti stretávajú so šéfmi rôznych miestnych zväzov. Hromadné stretnutia s členmi sa počas dvoch týždňov kampane nekonajú.
Tisíc hlasov znamená veľa
„Stretol som sa s pár ľuďmi, ktorých si vážim a ktorí sú v strane vplyvní,“ hovorí kandidát na lídra Ivan Mikloš. Kampaň ukončil už v pondelok.
Masívne nekampaňuje ani Iveta Radičová. „Využívam internet a osobné rozhovory.“ Posledný kandidát prezídia sa dostane do parlamentu na 27. mieste. Ak strana urobí výsledok podľa terajších preferencií, ani tento nemusí mať isté poslanecké kreslo.
V roku 2002, keď boli primárky naposledy, mala SDKÚ štyritisíc členov. Na prekrúžkovanie stačilo približne tisíc hlasov.
Napríklad Stanislav Janiš sa s 1184 hlasmi prekrúžkoval z tretieho miesta na žilinskej kandidátke na druhé, vďaka čomu sa dostal do parlamentu. Na kandidátke prezídia sa vtedy prekrúžkoval napríklad neskôr neúspešný minister Jozef Macejko z 12. na 5. miesto vďaka 1378 hlasom.

Beata
Balogová
