SME

SDKÚ: Dzurinda nie je kandidátom na premiéra

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda nie je kandidátom na premiéra v prípade, že SDKÚ bude zostavovať kabinet. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatoval podpredseda strany Ivan Mikloš.

SDKÚ dnes predložila odpočet súčasnej vláde.SDKÚ dnes predložila odpočet súčasnej vláde. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nie je kandidátom na premiéra v prípade, že SDKÚ-DS bude zostavovať kabinet. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatoval podpredseda strany Ivan Mikloš s tým, že kandidátom na šéfa exekutívy bude volebný líder.

O tom, kto povedie stranícku kandidátku, sa rozhodne už túto sobotu (27.2.) v primárnych voľbách práve medzi Miklošom a podpredsedníčkou strany Ivetou Radičovou. Mikloš nevie odhadnúť, ako tento súboj dopadne, no myslí si, že rozdiel medzi nim a Radičovou nebude výrazný. "Ale bez ohľadu na to, kto vyhrá, tvoríme nielen my dvaja, ale aj ďalší naši kolegovia tandem. Nikdy sme neboli stranou jedného človeka," upozornil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Radičová informovala, že si urobila sociologický odhad svojich šancí. "Súťaž nebude o víťazovi a porazenom, ale o silnom tandeme, ktorý potiahne SDKÚ-DS do volieb. Ja sa na spoluprácu v akejkoľvek pozícii s Ivanom teším," uistila. Exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny zároveň ubezpečila, že úvahy o následnom konflikte v strane sú úplné nezmysly. "Je to ako z učebnice vedeckého komunizmu, kde je každá súťaž vnímaná ako boj na život a na smrť," povedala.

Nie ste spokojní s otázkami novinárov? Spýtajte sa lídrov SDKÚ online.

Bývalá poslankyňa NR SR tvrdí, že žiadna špeciálna kampaň pred primárkami sa nekoná. "Ani jeden z nás nie je tabula rasa pre našich členov, ja mám politickú históriu štvorročnú, Ivan o niečo dlhšiu. Poznajú naše názory, čo iné by sme im predstavili," podčiarkla Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

Mikloš zopakoval, že strana po voľbách do koalície so Smerom-SD nepôjde, a preto špekulácie KDH, že oni by so subjektom Roberta Fica išli, ak by sa pridalo aj SDKÚ-DS, považuje za mimo reality. "Bez ohľadu na to, kto bude volebným lídrom strany, na tomto našom stanovisku sa nič nezmení," potvrdil.

Vláda údajne stratila kontakt s realitou

Vláda SR na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) stratila kontakt s realitou. Tvrdí to najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS s tým, že Slovensko potrebuje zásadnú zmenu a subjekt Mikuláša Dzurindu je pripravený ju ponúknuť.

"Premiér chodí na kontrolné dni po ministerstvách, ale tie nie sú o konkrétnom odpočte, na aký sme vyzvali vládu ešte koncom minulého roku. Na týchto stretnutiach sa len vzájomne potľapkávajú a hovoria si, ako je všetko fajn," upozornila podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Keď to podľa vlastných slov konfrontuje s cestami po Slovensku, ktoré absolvujú predstavitelia SDKÚ-DS, "máme dojem, že cestujeme po inej krajine, stretávame sa asi s inými ľuďmi. Možno stretávame utečencov".

SkryťVypnúť reklamu

Klamstvá o nezamestnanosti

Za zásadné klamstvá Mikloš označil tvrdenie Fica, že na Slovensku rastie nezamestnanosť tak, ako je priemer EÚ. Na základe číselných údajov poslanec NR SR tvrdí, že jej nárast je o 115 percent vyšší a navyše vláda nerobí nič pre to, aby pribúdali nové pracovné miesta.

Premiér podľa Mikloša odmieta kritiku, že vláda zadlžuje krajinu. "No ešte pred dvoma rokmi sme mali rekordne nízke zadlženie na úrovni 27,6 percenta, v tomto roku je to 50,6 percenta hrubého domáceho produktu," upozornil. Za tretí významný nesplnený sľub považuje boj s korupciou. "Taká korupcia, aká je tu v súčasnosti, tu ešte nebola. Podľa Transparency International rástla v roku 2008 rýchlejšie ako za Vladimíra Mečiara, pričom za Dzurindovej vlády klesala. Fico klame, ak spochybňuje tieto porovnania medzinárodných agentúr," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa členky prezídia SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej dnes ľudia cítia, že korupcia rastie a tiež to, že je väčšou brzdou ekonomického rozvoja ako hospodárska kríza. Efektívny boj proti korupcii sa podľa jej slov vedie vo dvoch líniách - menej korupčných príležitostí a druhou je záruka, že ten, kto korumpuje, pôjde do väzenia. "Smer obidve tieto línie sľuboval, žiaľ, opak je pravdou. Pri všetkých veľkých kauzách sme boli svedkami, že je ťažké dostať sa k zmluvám," pripomenula. Tiež konštatovala, že koalícia sľubovala aj postihovanie a odhaľovanie veľkej kriminality a politickej korupcie. "No ja sa nepamätám na jediný prípad takéhoto odhalenia," podčiarkla.

Ponúkli ďalší web proti vláde

Ivan Mikloš, podpredseda strany, ktorá dnes predložila odpočet súčasnej vláde, pri tejto príležitosti predstavil internetovú stránku www.oklamali.sk. "Na tejto stránke sú veľmi konkrétne citácie. Citácie troch druhov. Je tam uvedené aj, odkiaľ je to presne citované a potom je vyhodnotenie týchto sľubov," opísal stránku podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Tvorcovia stránky sa zmerali na sľuby vládneho Smeru-SD hoci vládu tvoria aj zástupcovia ĽS-HZDS a SNS. Mikloš to odôvodnil tým, že strana Smer-SD je vo vláde dominantná.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ-DS už skôr spustila dve stránky, na ktorých zverejňuje informácie o údajnej rekordnej zadĺženosti krajiny a o sporných tendroch vyhlásených za súčasnej vlády. Voličov chce na svoju stranu pritiahnuť SDKÚ-DS aj pomocou ďalšej webovej stránky www.obnovme.sk. Reakciu vlády ČTK zisťuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu