BUDAPEŠŤ. Šéf diplomacie vystúpil na konferencii Stratégia dunajského regiónu Európskej únie, ktorej sa zúčastnia predsedovia vlád a ministri zahraničných vecí 14 krajín dunajského makroregiónu.
Dodal, že využil túto príležitosť, aby objasnil detaily slovenskej pozície, ktorá sa zakladá na tom, že je racionálna a že je pragmatická. To znamená, že my vnímame Dunaj predovšetkým ako prostriedok dopravný, po druhé ako zásobáreň vody a po tretie ako možnosť využitia na rozvoj spoločenský, ekonomický a cestovného ruchu, konštatoval.
Podľa jeho slov bolo by predčasné hovoriť o nejakých záveroch. Účastníci prijali deklaráciu, ktorá odráža istý smer a dáva aj časové rámce, dokedy by chceli precizovať tú stratégiu, na ktorej sa všetci zhodujú.
Každá krajina vyložila nejakým spôsobom svoje predstavy, ale myslím si, že tá pozícia Slovenska, ktorá je naozaj založená na niečom, čo sa dá vypočítať, čo je predvídateľné a užitočné pre všetkých, bola prijatá so sympatiami a viac-menej bola reflektovaná vo väčšine vystúpení, poznamenal Lajčák.
Na margo sporu medzi Maďarskom a SR v záležitosti Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros slovenský minister povedal, že túto otázku by nepreceňoval. Ako podotkol, tento spor existuje už 18 rokov a Dunaj je splavný.
Naše pozície sú jasné a tie sa nezmenia, ani naša, ani maďarská. Treba to a brať ako fakt. To, čo je dôležité, je že dnes zaznievalo zo všetkých strán, že Dunaj nás všetkých spája, Dunaj nás nerozdeľuje, ani nás nemôže rozdeľovať a je treba, aby sme využili naozaj ten obrovský potenciál, ktorý ponúka, uzavrel minister zahraničných vecí SR.
Bulharský premiér Bojko Borisov potvrdil, že jeho krajina chce v prvom rade využiť dopravné možnosti Dunaja. Podľa jeho vyjadrenia je potrebné zrealizovať vzájomne prepojené projekty, čo podporil aj jeho rumunský partner Emil Boc.
Chorvátska delegácia zdôraznila, že Dunajská stratégia by mala obsahovať aj konkrétne ochranárske opatrenia. Podľa srbských predstaviteľov najtvrdším orieškom bude financovanie stratégie, kvôli ktorej by mali zvolať darcovskú konferenciu.
Vypracovaním Dunajskej stratégie poverila Európsku komisiu vlani v júni Rada Európy.