BRATISLAVA.
"Zákulisný ťah mi nie je vlastný. Ani ich robiť nikdy nebudem. Zásadne odmietam hru s kartami pod stolom. Zásadne. Skôr je to o taktike. Použila by som slovo taktika, ktorú používate pri vyjednávaniach," uviedla Radičová v rozhovore pre agentúru SITA.
Pripomenula pritom štyri mesiace taktiky, aby v prezidentských voľbách získala podporu všetkých opozičných strán. "Dohoda je vždy vecou minimálne dvoch zúčastnených strán. A určite aj istým kompromisom. Takže taktika skôr tkvie v tom, koľko materiálu, koľko možností máte na prípadný ústup, aby ste mohli dospieť k dohode," uviedla.
Podľa Radičovej by mal byť správny líder expertom
V SDKÚ-DS sa ozývajú hlasy, že strana potrebuje silného lídra, ktorý zvládne súboje s Robertom Ficom.
"V čom je sila lídra? V tom, že predkladá ponuku občanovi a zároveň vie dobre vnímať potreby a záujmy občana? Určite áno. Tí občania, ktorí si myslia, že túto schopnosť nemám, ma nevolia. V čom je ešte sila lídra? Vo vecnosti, v argumentácii. Opäť, tí občania, ktorí si myslia, že neargumentujem, že sa nevyjadrujem vecne, ma nebudú voliť. V čom je sila lídra? Že je expertom. Ivan Mikloš i ja sme expertmi v rôznych oblastiach," uviedla Radičová. Podľa nej sila lídra je aj v tom, že dokáže v diskusii nájsť argumenty a oponovať.
Podľa Radičovej súťaž je vždy zdravá časť politiky. "V rámci SDKÚ-DS máme súťaž. Naši členovia nás poznajú. Moja politická história je štvorročná. Politická história Ivana Mikloša má za sebou viac rokov, ale aj on raz začínal na rôznych postoch. Každý z nás má svoje plusy a mínusy. Členovia majú v pozitívnom zmysle slova ťažkú voľbu," povedala.
SDKÚ so Smerom aj kvôli útokom do vlády nepôjde
Stanovisko SDKÚ-DS k Smeru-SD je podľa Radičovej jednoznačné. "So Smerom-SD nevstúpime do vlády. Štyri roky vládnutia spôsobom vytvárania permanentného napätia, útokov, osočovania, odmietania akejkoľvek diskusie. Veď my sme dospeli do štádia, že v parlamente máte šancu presadiť rozumné riešenie len dvoma spôsobmi. Buď si ho koalícia adoptuje, alebo počkáte polroka a potom ho predloží ako svoj vlastný.
Sľuby premiéra, že niektoré zákony musia byť prijímané všeobecným konsenzom, aby boli stabilné, aby zabezpečili stabilitu spoločnosti, ani jeden z nich sa neuskutočnil. Naopak, je podstatné to, kto návrh podáva a nie, čo je v návrhu a nakoľko je rozumný," zdôvodnila Radičová.
V sobotu sa uskutočnia primárky na volebného lídra SDKÚ-DS do júnových parlamentných volieb. Na lídra budú kandidovať Iveta Radičová a Ivan Mikloš. Stranícke prezídium v otázke volebného lídra nezaujalo žiadne stanovisko. Obaja kandidáti tak budú kandidovať na základe návrhov regionálnych zväzov.
Ako SMER-SD plní sľub snažiť sa o zhodu koalície a opozície
Čo sľúbili: Koho sa pýtala vládna koalícia keď prijímali tie šialené zákony v zdravotníctve, že či s tým súhlasíme alebo nesúhlasíme? (...) Musí prísť širšia politická dohoda medzi novou vládnou koalíciou a opozíciou, ktorá v danej situácii vznikne.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Dosahovanie konsenzu pri schvaľovaní legislatívy znižuje riziko jej zvrátenia po zmene vlády a podporuje tak právnu stabilitu. Snaha o konsenzus za každú cenu však môže vláde zabrániť presadiť zásadné zmeny.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Žiadne veľké legislatívne zmeny neboli schválené na základe konsenzu koalície a opozície (novela Zákonníka práce, zmena dôchodkovej reformy, zákaz zisku zdravotných poisťovní, vyvlastňovanie pozemkov, tlačový zákon, atď.). Parlament zatiaľ schválil len jediný návrh opozičných poslancov a to novelu školského zákona Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.