Pôvodný text tlačových agentúr sme nahradili autroským článkom SME
BRATISLAVA. Darko Šarič dostal občianstvo hladko a rýchlo pomocou falošných dokumentov. Ukázalo to preverovanie ministerstva vnútra.
Šarič, ktorého hľadá srbská polícia za pašovanie kokaínu, dostal občianstvo v decembri 2005. V dotazníku klamal napríklad v tom, že na Slovensku mal dlhodobý pobyt od 25. septembra 1998 do 24. septembra 2004, a to na účely podnikania. Toto jeho vyhlásenie malo potvrdiť aj stanovisko odboru hraničnej a cudzineckej polície v Trenčíne.
V odbore cudzineckej polície však vydanie takéhoto stanoviska neevidujú. Inšpekcia ministerstva vnútra preto preskúma, či ide o kompletne sfalšované dokumenty polície, alebo sú dokumenty pravé, ale nepravdivo ich vydal niekto z policajtov.
Nič neoverili, nemuseli
Šarič tiež v žiadosti o občianstvo predložil dve pracovné zmluvy so spoločnosťou ADINI Sport z Novej Dubnice, kde mal robiť vedúceho skladu a konzultanta predaja. Ministerstvo aj tie akceptovalo. Teraz, spätne pri preverení údajov v Sociálnej poisťovni, zistilo, že Šarič tam nepracoval. Rovnako cez Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ľudia z ministerstva zistili, že si neplatil žiadne zdravotné poistenie.
Úradníkom vtedy zákon, na rozdiel od jeho dnešného znenia, neprikazoval tieto údaje overovať. Šéfom odboru štátneho občianstva bol vtedy Peter Drábek, vo funkcii je dodnes.
„Oddelenie štátneho občianstva sumarizuje všetky informácie, ktoré dostáva od všetkých inštitúcií, zatiaľ sme neprišli k tomu, že by došlo k nejakému pochybeniu,“ povedal na to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
„Nepravosť dokumentov by som neodhalil ani ja, keby som sa na to pozeral,“ dodal minister. Podozrivé je podľa ministerstva aj to, ako rýchlo získal Šarič povolenie na trvalý pobyt.
Expresná svadba
Na Slovensko prišiel na základe víz zo 7. mája 2005. Ešte v ten istý deň sa tu oženil. Už 9. mája požiadal o povolenie na trvalý pobyt „na účely zlúčenia rodiny“ a získal ho hneď 30. mája 2005 na oddelení cudzineckej polície v Bratislave. Aj tu chce inšpekcia skúmať, prečo ho dostal tak rýchlo, keď od začiatku do konca pôsobil ako fingovaný.
Hneď po získaní občianstva v januári 2006 sa Šarič rozviedol. Zákon o štátnom občianstve hovorí, že ak niekto sfalšuje pri žiadosti o občianstvo dokumenty, občianstvo vlastne nikdy nevzniklo. Tento paragraf využilo teraz aj ministerstvo vnútra. Šaričovi na jeho adresu poslali oficiálnu žiadosť, aby osvedčenie o občianstve vrátil.
Kaliňák nepredpokladá, že sa ozve, keďže je medzinárodne hľadaný. Do 30 dní mu tak občianstvo zanikne.
Jeho slovenský pas by sa už teraz mal vo všetkých evidenciách ukazovať ako falošný a neplatný a nemal by už mať možnosť naň legálne cestovať.
Čoraz menej občianstiev
Prísnejší zákon o štátnom občianstve platí na Slovensku od roku 2007. Prikazuje okrem iného, že sa k občianstvu vyjadrujú aj Slovenská informačná služba, Sociálna a zdravotné poisťovne. Žiadateľ tiež musí mať zaplatené všetky dane a odvody, musí ovládať perfektne slovenčinu a musí na Slovensku predtým bývať aspoň osem rokov.
Odkedy zákon platí, výrazne klesol počet udelených štátnych občianstiev. Kým v roku 2007 to bolo 1475, v roku 2008 už len 681. V prvom polroku 2009 len 344.

Beata
Balogová
