BRATISLAVA. Hoci včera uplynul už mesiac od príchodu troch bývalých väzňov z amerického tábora Guantánamo na Slovensko, verejnosť o operácii stále nemá ani základné informácie.
Ministerstvo vnútra odmieta povedať, kde ich držia, či a na základe čoho im obmedzujú osobnú slobodu, či majú právnika, alebo či u nás požiadajú o azyl. Ministri pritom verejnosť opakovane presviedčali, že nejde o nebezpečných ani trestaných ľudí. Američania ich nezákonne väznili pre podozrenia zo spolupráce s teroristami.
Keby Kaliňák mučil doma väzňov z Guantánama, nikto sa to nedozvie, upozorňuje Lukáš Fila
Ministerstvo SME už pred dvoma týždňami napísalo, že dôvodom mlčania je to, že ide o utajované skutočnosti. Teraz spresnilo, že dôvodom utajovania je „zabezpečenie vnútorného poriadku a bezpečnosti Slovenska, ako aj ochrany života, zdravia, slobody a bezpečnosti osôb".
Ako by informácie o právnikovi či ich právnom postavení ohrozili bezpečnosť Slovenska či troch cudzincov, ministerstvo nevysvetlilo.
Postup štátu kritizujú mimovládne organizácie. Tie sa obávajú, že práva bývalých väzňov môžu byť porušované aj po ich príchode na Slovensko. Medzinárodná Amnesty International preto poslala ministerstvu vnútra list, v ktorom žiada, aby bolo s cudzincami nakladané v súlade s medzinárodnými predpismi a slovenským právom.
„Zatiaľ čakáme na odpoveď," hovorí riaditeľ organizácie Branislav Tichý. Ministerstvo tvrdí, že list dostalo len pred desiatimi dňami a že odpovie. Ako, neprezradilo.
Pochopenie pre konanie slovenskej vlády majú Američania. „Sme presvedčení, že ľudia na Slovensku, podobne ako vláda, chápu, že snaha pomôcť bývalým väzňom začať nový život je pozitívnym krokom," odpovedal na otázky o prístupe Slovenska hovorca amerického veľvyslanectva Chase Beamer.

Beata
Balogová
