BRATISLAVA. Dvestotisíc eur môžu stáť denník Pravda dva kritické komentáre s názvami Sviatok úplatkárov a Najvyšší súd opäť marí spravodlivosť, v ktorých reagoval na rozhodnutia Najvyššieho súdu. Ten vlani v novembri, krátko za sebou, zrušil pôvodne odsudzujúce rozsudky špeciálnych sudcov v korupčných kauzách bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a exstarostu bratislavskej Rače Pavla Bielika.
Najvyššieho súdu sa oba komentáre dotkli, pretože nimi „došlo k značnému poškodeniu povesti aj k závažnému spochybneniu jeho činnosti“. Ako informovala agentúra TASR, žalobu podala v stredu podpredsedníčka súdu Daniela Švecová.
Harabin nevysvetľuje
Súd nereagoval, prečo žalobu nepodpísal jeho šéf Štefan Harabin. Práve ten má osobné skúsenosti so žalobami proti médiám. Súd mlčí aj pri otázke, prečo sa rozhodol zažalovať komentáre, teda chce trestať denník za názory.
„Pretože v predmetnej veci bude prebiehať súdny spor, Najvyšší súd nechce nijakým spôsobom zasahovať do prebiehajúceho procesu a ovplyvňovať ho,“ napísala Silvia Machalová zo súdu. Nebudú sa vraj vyjadrovať až do právoplatného skončenia procesu. Neodpovedá, ako dospel k vyčíslenej ujme. Ak by však túto sumu súd vyhral, obohatí tým štátny rozpočet.
Keď sa človek pozrie na to, kto šéfuje Najvyššiemu súdu, napadá mu jediné...
Denník Pravda zatiaľ žalobu nevidel, a preto sa nevie presne vyjadriť. Šéfredaktor Juraj Porubský však hovorí, že Najvyšší súd nevyužil žiaden z nástrojov, ktoré mu dáva tlačový zákon. Nežiadal ani o opravu, ani o odpoveď.
Pravda nechráni povesť súd
Po rozhodnutiach súdu denník Pravda napísal aj to, že „Najvyšší súd sa dopracoval k neuveriteľne sprostému rozhodnutiu“, ale aj to, že sa „súd definitívne vyfarbil ako ochranca skorumpovaných politikov a spojenec zla“.
Súd tvrdí, že denník namiesto toho, aby „chránil dobrú povesť justície, otvorene vyjadruje svoj vnútorný nenávistný vzťah proti Najvyššiemu súdu“.
Pripomína aj to, že súdna moc ako ochrankyňa spravodlivosti musí požívať dôveru verejnosti, ale denník podsúva verejnosti myšlienku, že pri rozhodovaní o jednotlivých prípadov ovláda Najvyšší súd korupcia a snaha pomáhať politikom.

Beata
Balogová
