Nové tváre Jana Dubovcová a Miroslav Beblavý sa v rebríčku prezídia prepadli. Uspeli východniari.
BRATISLAVA. „Uf," bolo prvé slovo, ktoré Iveta Radičová povedala v sobotu v noci, keď zistila, že vyhrala stranícke primárky na lídra SDKÚ.
Hlasovalo za ňu 2669 zo 4335 členov. Svojho súpera Ivana Mikloša porazila o 1003 hlasov. Ten očakával tesnejší výsledok, blahoželal však ako prvý.
Radičová dojatá výsledkom hovorila, že je pripravená stať sa aj premiérkou. Každá strana má podľa nej ambíciu zostavovať vládu.
„Sníval som, že keď budeme súťažiť, tak takouto formou," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Sklamanie nedával najavo, hoci Mikloš mu je bližší ako Radičová. Koho podporuje na lídra Dzurinda od oznámenia, že nejde do volieb, nevyslovil.
Po vyhlásení výsledkov len povedal, že by ho potešil akýkoľvek výsledok. Nová volebná líderka SDKÚ sa včera ponáhľala do prvých televíznych diskusií, kde sa stretla s podpredsedom Smeru Robertom Kaliňákom.
Nadviazala na to, ako diskutovala aj vlani počas prezidentskej kampane - neútočne. Kaliňák ukázal, že Smer nového lídra nemieni vnímať ako zmenu. Radičovej ani nezagratuloval.
„Predsedom SDKÚ je Mikuláš Dzurinda, touto voľbou sa nič nemení," tvrdil Kaliňák a kládol otázky o financovaní strany. Radičová túto tému prenechá vysvetľovať Dzurindu, ktorý bol na rozdiel od nej pri tom.
V Košiciach získala 82 percent
Radičová počas vyhlasovania výsledkov ako prvému ďakovala predsedovi strany Mikulášovi Dzurindovi za to, že odstúpil z kandidátky. Bol to „významný a vážny politický čin". Dzurinda predstavovanie kandidátky uviedol aj ukončil, do volieb však stranu teraz povedie Radičová.
Tá uspela najjednoznačnejšie v Košickom kraji, kde získala 82 percent hlasov. Podporili ju aj dva najväčšie kraje Nitra a Prešov. Mikloš uspel v Bratislave, čo komentoval tým, že „Bratislava vždy volila správne". Okrem toho vyhral už len v Trenčíne. Prehru nechcel rozoberať. „To nechám na analytikov, naši členovia sa rozhodli a verím, že sa rozhodli správne."
Víťazov je viac Primárky majú aj ďalších víťazov - Luciu Žitňanskú a Pavla Freša.
Žitňanská vyhrala kandidátku prezídia, o ktorej v sobotu hlasovali členovia SDKÚ, a potvrdila nomináciu vedenia strany na treťom mieste. Bratislavský župan Frešo napriek tomu, že Bratislava má najmenej členov, vyhral spoločnú kandidátku všetkých regiónov, Zväzu žien a Združenia mladých a je sedmičkou. Frešo bol nominovaný ako jednotka za Bratislavský kraj.
Kandidátka sa tvorí na striedačku podľa výsledkov za prezídium a za regióny.
Z nových tvárí uspel len Eugen Jurzyca, ktorý klesol z pôvodne štvrtej pozície na piatu, keď ho predbehol podpredseda parlamentu Milan Hort. Na kandidátke prezídia pôvodne piata Jana Dubovcová klesla až na desiate miesto a na kandidátke je číslo 18.
Miroslav Beblavý, pôvodne jedenásty, skončil na čísle 13 a na kandidátke má 24. miesto. Z piateho miesta klesol o sedem pozícií riaditeľ kancelárie SDKÚ Kamil Homoľa, bude číslo 22. Dzurinda vopred avizoval, že nováčikovia majú sťaženú pozíciu, keďže boli členmi strany krátko.
Posledná na kandidátke prezídia skončila bývalá Dzurindova poradkyňa a súčasná poslankyňa Tatiana Rosová, na kandidátke bude číslo 26.
Najväčšie skoky nahor na kandidátke prezídia zaznamenali kandidáti z východu, poslanci Viliam Novotný z Košíc a Jaroslav Ivančo zo Svidníka. Novotný bol podľa prezídia dvanásty a skončil šiesty. Ivančo bol štrnásty a skončil siedmy a na kandidátke bude mať miesto dvanásť.
Prvá desiatka kandidátky SDKÚ:
1. Iveta Radičová
2. Ivan Mikloš
3. Lucia Žitňanská
4. Milan Hort
5. Eugen Jurzyca
6. Viliam Novotný
7. Pavol Frešo
8. Stanislav Janiš
9. Martin Fedor
10. Jozef Mikuš
...
18. Jana Dubovcová
24. Miroslav Beblavý
26. Tatiana Rosová
Šancu dostal aj Kaník Najväčší skok v rámci kandidátky regiónov zaznamenal poslanec Alexander Slafkovský a neznámy Richard Oravec z Novej generácie, ktorý skončil 31.
Vo svojom kraji neuspeli niektorí šéfovia, ktorí boli nominovaní ako číslo jeden.
Platí to o Košiciach, kde krajského šéfa Mareka Vargovčáka predbehol poslanec Martin Pado, o Trnave, kde šéfa Milana Romana predbehli Zoltán Horváth aj Katarína Cibulková a aj o Banskej Bystrici, kde ako víťaz skončil poslanec Ján Golian.
Ak strana získa o niečo viac percent ako naposledy, do parlamentu sa môže dostať aj Ľudovít Kaník, ktorý skončil tridsiaty. Za ženy vyhrala Magda Vášáryová a je číslo 23.
Iveta Radičová Ivan Mikloš
Bratislava 145 195
Trenčín 105 256
Prešov 511 333
Košice 422 92
Nitra 450 213
Banská Bystrica 362 153
Žilina 391 151
Trnava 283 273
SPOLU 2669 1666
FOTO - SME/VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Dzurindovi neslúžili nervy
Predseda SDKÚ bol po primárnych voľbách nervózny.
BRATISLAVA. Na pódiu pri vyhlasovaní výsledkov sa Mikuláš Dzurinda usmieval. Keď z neho zišiel, úsmev ho prešiel a k novinárom sa správal skoro ako premiér Robert Fico.
Ešte v sobotu obvinil redaktorku Slovenského rozhlasu, že kope za túto vládu a novinárom nadával, že Robertovi Ficovi sadli na lep.
„Je nevyhnutné, aby ste takýmto naničhodným rečiam robili reklamu?" spýtal sa novinárky, keď sa spýtala na financovanie strany. Dzurinda tvrdil, že jeho strana všetko vysvetlila už pred rokmi, ale médiá milujú bomby a hystérie, a sú rady, že majú o čom „zadarmo a lacno" písať.
V nedeľu po vyhlásení výsledkov už nechcel odpovedať vôbec. Vyčlenil dve otázky pre SME a Hospodárske noviny. Na otázku, prečo len dve, sa otočil a vrátil sa až potom, čo sa novinári spýtali, či ani tie dve otázky nemôžu položiť. Napokon na ne odpovedal a znovu sa otočil a odišiel.
Kusý: Voľba Radičovej za volebnú líderku prináša zmenu kurzu SDKÚ
Zmenu kurzu znamená zvolenie Ivety Radičovej za volebnú líderku v sobotňajších primárnych voľbách SDKÚ-DS podľa politológa Miroslava Kusého.
"Radičová znamená, že sa odpútava od káuz, ktoré SDKÚ-DS postihli, je to nový človek, ktorý prišiel až po nich a tak sa aj prezentuje. Myslím, že to má skôr pozitíva," uviedol pre agentúru SITA. Kusý je presvedčený, že pri rozhodovaní sa pre Radičovú alebo jej protikandidáta vo voľbách Ivana Mikloša boli od začiatku rozdiely viac v jej prospech a SDKÚ-DS po jej výhre otvárajú viac voči ostatným stranám na slovenskej politickej scéne.
"Napríklad ona prezentovala, že je ochotná rokovať so všetkými vrátane Smeru-SD, Mikloš to vylúčil," poukázal politológ. Ako pripomenul, Mikloš by znamenal jednoznačné pokračovanie v kurze Mikuláša Dzurindu, k čomu sa aj otvorene hlásil, Radičová prináša zmenu.
Kusý predpokladá, že zvolenie Radičovej za volebného lídra bude mať pozitívny efekt aj na predvolebnú kampaň.
"Na dámu nebude možné útočiť takými vulgárnymi kartami akými bol premiér zvyknutý. Nebolo by to pre neho výhodné, pokiaľ ostane v tej osobnej kampani ako pri Dzurindovi," myslí si Kusý. Podľa neho členovia strany určite zvažovali aj negatívne stránky, ktoré zvolenie Radičovej môže priniesť, ale nakoniec sa rozhodli a asi našli viac výhod na tejto zmene. Kusý sa domnieva, že výsledok primárok ovplyvní aj vzťahy medzi stranami pravice.
Kusý je presvedčený, že sa otvárajú omnoho väčšie možnosti spolupráce so stranou Sloboda a Solidarita, predpokladá upravenie vzťahov medzi SDKÚ-DS a kresťanskými demokratmi. Tí podľa Kusého mali "proti Dzurindovi tiež mnoho nevyrovnaných účtov z minulosti, no po voľbe Radičovej by nemali tieto faktory vystupovať do popredia."
Ako podotkol, niet sporu o tom, že by sa mali zlepšiť aj vzťahy s SMK a stranou Most-Híd, ktoré Dzurinda "tvrdo atakoval, raz jednu, raz druhú." Na vytvorenie jednotného opozičného bloku je podľa Kusého už veľmi málo času, "dá sa hovoriť o šibeničnom termíne," no touto zmenou na poste volebného lídra sa možnosti oproti minulosti omnoho viac otvorili.
SITA

Beata
Balogová
