BRATISLAVA. Vlani išlo najmä o nedodržiavanie podmienok určených v súhlase na výrub a neuskutočnenie predpísanej náhradnej výsadby, priblížil hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. "Dochádza aj k tomu, že kontrolovaný subjekt uskutoční výrub ešte pred právoplatnosťou rozhodnutia o ňom. Sú to nedostatky, ktoré pretrvávajú z minulých rokov." Práve prešetrenie výrubu a poškodzovania drevín žiadali vlani často aj občania a mimovládne organizácie. Porušenie zákona sa zistilo zatiaľ v 81 prípadoch, pretože niektoré podnety sa ešte prešetrujú.
Inšpektori uložili vlani najvyššiu pokutu, 12.000 eur, trenčianskej spoločnosti Keraming za to, že bez súhlasu vyrúbala dreviny a kroviny pri rieke Rajčianka. Za výrub topoľov takisto bez príslušného súhlasu v obciach Trhová Hradská, Horné Topoľníky a Dolný Chotár dostal odštepný závod Lesov SR v Palárikove pokutu 4.000 eur. Väčšina z vyrúbaných drevín rástla v ochrannom pásme Národnej prírodnej rezervácie Klátovské rameno. Ďalšej trenčianskej spoločnosti Kartim uložili pokutu 3.000 eur za nepovolenú výstavbu zvážnic v Turanoch na území Národného parku Malá Fatra. V Národnom parku Veľká Fatra dostala za protiprávne konanie pokutu 1.700 eur spoločnosť SKI Turecká z Banskej Bystrice.
Na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny bolo zameraných 488 zo 604 kontrol inšpektorov ochrany prírody a krajiny. Jeho porušenie zistili v 43 percent prípadov. Inšpektori okrem nelegálneho výrubu zaznamenali aj mnoho ďalších prípadov porušovania zákona v chránených územiach. Išlo najmä o vjazd motorových vozidiel do nich, pasenie a košarovanie hospodárskych zvierat, nedovolené organizovanie športových a iných podujatí. Zaznamenala sa tiež zakázaná aplikácia chemických látok a hnojív, zásahy do biotopov, nepovolené umiestňovanie stavieb, nenahlásené vykonávanie výskumných a prieskumných prác či rozorávanie existujúcich trvalých trávnych porastov.