BRATISLAVA. Nepredpokladá však, že by to znamenalo výrazné zmeny.
Podľa neho sa predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda tým, že sa rozhodol nekandidovať, jasne priznal k problémom strany. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Ako pripomenul, SDKÚ-DS doteraz nevysvetlila viaceré kauzy, napríklad kupovanie poslancov v minulom volebnom období, či škandál s financovaním strany.
"Je to európsky unikát, keď politická strana má schránku u firmy v daňovom raji," zdôraznil. Ako Kaliňák podotkol, otázka líderstva je vnútornou vecou každej strany a nepatrí sa komentovať vnútorné veci iných. Podľa neho však už aj Smer aj SDKÚ jasne ukázali "ako majú v úmysle nakladať so Slovenskom."
"Sama mám záujem, aby zajtra generálna prokuratúra rozhodla a veci by sa vysvetlili," vyhlásila na margo kauzy financovania Radičová. Pripustila, že SDKÚ-DS v tomto prípade urobila chybu a malo to byť dávno vysvetlené. Ako však vyhlásila, "tých káuz na jednej aj druhej strane je toľko, že by som sa nečudovala, keby občan nedôveroval nikomu."
Výsledok parlamentných volieb si v súčasnosti odhadnúť netrúfa, no ako povedala, urobí všetko pre to, aby pre SDKÚ-DS nebol horší ako v posledných voľbách a podľa nej sú pripravení aj na polohu opozície. "Čelíme vážnym útokom, čo sa týka identity a slušnosti SDKÚ-DS, snažíme sa vysvetľovať," uviedla.
Ako poznamenala, SDKÚ-DS má pred voľbami zadefinované tri konštanty, ktorými sú silný súper v podobe Smeru, vychádzajúcemu ako veľmi populárna strany z prieskumov, existencia jedného súpera na ľavej strane spektra a existencia množstva politických subjektov na stredopravej strane.
"Dodnes ma mrzí, že sa neuskutočnila koalícia stredopravých strán," zdôraznila. Napriek tomu očakáva úzku spoluprácu pred voľbami, ako aj po voľbách.