VYSOKÉ TATRY. Ministerstvo životného prostredia pripravilo návrh zonácie Vysokých Tatier, ktorý odkrojil z bezzásahových území a zasahuje napríklad do Tichej a Kôprovej doliny, Bielovodskej a Javorovej doliny v Belianskych Tatrách či do Spáleného žľabu.
Odborníkov zo Správy TANAP-u ministerstvo na januárové odborné prerokovanie návrhu zonácie neprizvalo, napriek tomu, že sa rozčlenenie oblastí na jednotlivé stupne ochrany týka práve národného parku.
Nemohli tak návrh pripomienkovať a odstrániť sporné body. Na otázku, prečo Správu TANAPu neprizvali, ministerstvo nereagovalo.
Majko pripúšťa riziká
Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko tvrdí, že výhrady má aj Štátna ochrana prírody a upozorní na riziká súvisiace s možným zásahom do biotopov a biotopov druhov. Zároveň však hovorí, že zóny navrhnuté ako rozvojové nemusia byť automaticky zastavané.
„Sú to plochy, kde bude umožnená perspektíva športových a rekreačných aktivít. Všetky plánované činnosti musia prejsť procesom posudzovania dosahov na životné prostredie."
Na území TANAP-u sú zastavané územia, ktoré sú súčasťou mesta Vysoké Tatry, liečebne a rekreačné objekty a patria sem aj zjazdovky.
„Pripravovaná zonácia zahŕňa požiadavky všetkých subjektov a organizácií tu pôsobiacich. Je však pravda, že v národnom parku by mala byť preferovaná funkcia ochrany prírody," hovorí Majko.
Ochranári burcujú ľudí
Ak by zonácia prešla v navrhovanej podobe, ochranári sa obrátia na Európsky parlament a Európsku komisiu a pripravujú sa aj na občianske protesty. Tvrdia, že zmeny sa udejú na úkor kľúčových prirodzených území kamzíka, svišťa, tetrova, vlka, rysa a medveďa.
„Pokiaľ ide o zónu na rozvoj cestovného ruchu, na žiadnom území neumožňuje poškodzovanie biotopov. Zariadenia cestovného ruchu musia byť situované v súlade s požiadavkami smerníc Európskej komisie na ochranu biotopových území," tvrdí ministerstvo.
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK upozorňuje, že návrh zonácie, ktorý zverejnili Krajské úrady životného prostredia v Prešove a Žiline na internete, budú namietať a právnici už pripravujú ďalšie kroky.
„Vyzveme ľudí, aby sa k námietkam pripojili. Ak sa návrh nezmení, obrátime sa na európske inštitúcie," vyhlásil.
Lukáč upozorňuje, že bezzásahový stupeň ochrany prírody v súčasných najprísnejších rezerváciách TANAP-u klesne o viac ako päťtisíc hektárov.
Ministerstvo: Je toho menej
Ministerstvo tvrdí, že je to asi o polovicu menej. „Integrita chráneného územia, ako veľkého súvislého celku v rámci návrhu zonácie národného parku, zostáva zachovaná," tvrdí Jana Kaplanová z ministerstva životného prostredia.
Návrh zonácie plánuje ministerstvo predložiť začiatkom marca na medzirezortné pripomienkové konanie a na odsúhlasenie Legislatívnou radou vlády.

Beata
Balogová
