Agentúrny text sme o 20:30 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Aj sudcovia, ktorí žalujú štát pre údajnú diskrimináciu, by mali platiť súdne poplatky. „Treba to zjednotiť, aby bol poplatok minimálne 200-tisíc korún. Aj ja keď žalujem médiá, tak si musím najskôr zaplatiť,“ povedal po kontrolnom dni na ministerstve spravodlivosti premiér Robert Fico (Smer).
Žaloby podalo asi 150 sudcov, ktorí zarábali menej ako sudcovia Špeciálneho súdu. Od štátu chcú, aby im spätne doplatil rozdiel v platoch. Súdne poplatky však väčšina z nich nezaplatila, požiadala o ich odpustenie. Argumentujú majetkovými pomermi, hoci priemerný plat sudcu je viac ako 2000 eur.
Fico: Nie je to správne
Fico zopakoval, že štát nemá stomiliónov eur, aby im vyplatil odškodné. „Ide o fiktívne žaloby a peniaze. Ich pohnútky chápem, ale nie je to správne. Vyvolalo to zlú reakciu verejnosti, sudcovia sami poškodili svoj imidž.“ Upozornil aj na právne komplikácie sporu, keďže sudcovia, ktorí by o žalobách rozhodovali, môžu byť zaujatí.
Fico problémy justície nevyrieši, on sám ich vytvára, píše Lukáš Fila.
Šéfku rezortu spravodlivosti Vieru Petríkovú (HZDS), ktorá si v roku 2007 ešte ako sudkyňa tiež podala takúto žalobu, však Fico o jej stiahnutie nepožiadal. „Nemôžem nikoho nútiť, aby to urobil, je to každého osobná vec. Neočakávam, že pani ministerka bude na čele odporu sudcov, skôr to, že ho bude tlmiť.“
Prieťahy v konaní
Petríková tvrdí, že jej nešlo primárne o peniaze. „Nič som neurgovala, tá žaloba už tri roky stojí.“ K jej stiahnutiu sa však ani ona nevyjadrila. Povedala len, že hľadá riešenie, ako urovnať tento spor, ktorý bližšie nevysvetlila. „Je to len 150 žalôb, nič dramatické. Keby sa do toho nezapojili signatári petície Päť viet, tak to ani nie je téma pre médiá,“ myslí si ministerka.
Do sudcov, ktorí kritizovali jej predchodcu Štefana Harabina (HZDS), no napriek tomu si podali antidiskriminačné žaloby, sa obul aj premiér. „Pán Harabin si narobil veľa nepriateľov, keďže viacerým sudcom stúpil na otlak. A tí, čo najviac kričali o zlých pomeroch v justícii, chcú teraz odškodné.“
Petríkovú tiež vyzval, aby venovala väčšiu pozornosť prieťahom v súdnom konaní.

Beata
Balogová
