BRATISLAVA. Najviac žiadostí pochádza zo Srbska, nasleduje Ukrajina a Rumunsko.
Úrad eviduje aj tri žiadosti z Bolívie a jednu z Peru. Ako TASR informoval Michal Kaliňák, hovorca vicepremiéra Dušana Čaploviča, úrad pri udeľovaní osvedčenia spolupracuje s Kriminalistickým a expertíznym ústavom Policajného zboru Slovenskej republiky v Bratislave. Falšovanie dokumentov sa tak doposiaľ zistilo v 50 prípadoch.
Preukazy vydávalo do konca roku 2005 Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré vydalo 10.772 preukazov. Od roku 2006 táto kompetencia prešla na úrad, ktorý doteraz vydal už 3795 osvedčení. Žiadateľ o jeho vydanie musí preukázať svoju bezúhonnosť, a to tak na území svojho domovského štátu, ako aj na území SR.
Dokázať tiež musí slovenskú národnosť a môže tak spraviť až do tretieho pokolenia v priamom rade. Žiadateľ deklaruje aj svoje slovenské národné povedomie, buď dokladom vydaným krajanskou organizáciou alebo spolkom či výsledkami svojej verejnej činnosti alebo ovládaním slovenského jazyka.
Vlastník osvedčenia alebo jeho predchodcu - preukazu zahraničného Slováka - získava na území SR prechodný pobyt a zároveň sa tu môže zamestnať bez osobitného povolenia. Jeho držiteľ môže taktiež po uplynutí troch rokov nepretržitého pobytu v SR požiadať o udelenie štátneho občianstva. Ak sa držiteľ osvedčenia či preukazu prihlási k pobytu v SR, môže sa tiež zdržiavať v schengenskom priestore tri mesiace v rámci pol roka.