BRATISLAVA. Návrh novely Ústavy SR od premiéra Roberta Fica, ktorý súvisí s jeho ambíciou presadiť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôjde do pléna bez odporúčania Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR.
Ten ako gestorský výbor k tomuto návrhu dnes totiž neprijal platné uznesenie, v ktorom by zákonodarnému zboru odporúčal novelu schváliť.
Fica podporil aj Lipšic
Keďže ide o zmenu najvyššieho zákona štátu, za uznesenie výboru musela zahlasovať ústavná väčšina jeho členov, teda aspoň osem poslancov. Prítomných však bolo iba sedem z 12 zákonodarcov a z toho len šiesti hlasovali za prijatie uznesenia. Hlasujúcich poslancov Smeru-SD podporili aj Daniel Lipšic z KDH a Peter Miššík z SDKÚ-DS. Poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová sa hlasovania zdržala.
O prijatie platného uznesenia sa ústavnoprávny výbor pokúšal už minulý týždeň. Ani vtedy však predseda vlády nepresvedčil dostatočný počet jeho členov, aby plénu odporučili schváliť navrhovanú novelu. Na prijatie platného uznesenia bolo síce prítomných dosť členov výboru, no z desiatich sa traja zdržali. Výsledok hlasovania tak bol rovnaký ako dnes.
Mamojka: Zákony by mali prejsť
Šéf výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD) je presvedčený, že navrhovaná zmena ústavy je postačujúca a hlbšie treba hovoriť o návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, s ktorým novela najvyššieho zákona štátu súvisí. Domnieva sa však, že oba návrhy v pléne prejdú.
Lipšic si naďalej myslí, že šéf kabinetu nemá záujem o prijatie zákona, ktorý bude ústavne nepriestrelný, a počíta s tým, že po jeho prijatí ho Ústavný súd SR opäť zruší.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravovalo nový zákon. V januári 2010 premiér Fico predstavil ďalší návrh zákona spolu s novelou ústavy. Vláda návrh zákona schválila, ministri SNS a HZDS-ĽS sa však zdržali hlasovania. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS-ĽS) tvrdí, že premiérov návrh je nevykonateľný, označila ho za predvolebný ťah.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.