BRATISLAVA. Tieto oblasti predstavujú závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka, ako aj životné prostredie. Ako vyplýva zo štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží z dielne envirorezortu, vyše 116 miliónov eur má pochádzať z eurofondov, 18,5 milióna eur má zabezpečiť štát. V prípade súkromnej sféry sa má na financovanie využiť princíp znečisťovateľ platí. Od súkromného sektora sa tak počíta s 2,1 milióna eurami.
Výsledky projektu Slovenskej agentúry životného prostredia ukázali, že na Slovensku sa nachádza 257 kontaminovaných lokalít, ktoré predstavujú závažné nebezpečenstvo. Okrem nich sa identifikovalo 878 pravdepodobných environmentálnych záťaží, kde je vysoké podozrenie na prítomnosť kontaminácie v jednotlivých zložkách životného prostredia. Odhaduje sa, že zaťažené územia predstavujú okolo desať percent rozlohy Slovenska. Na vyše 680 lokalitách už prebehla sanácia, prípadne sú rekultivované.
"Environmentálne záťaže ešte stále patria k najzávažnejším environmentálnym problémom na Slovensku," upozornila pre TASR Kateřina Věntusová z organizácie Greenpeace. Za jediné systémové riešenie tohto problému v SR pritom považuje prijatie zákona o environmentálnych záťažiach. "Nečinnosť v tomto prípade spôsobuje vyššiu kontamináciu životného prostredia, väčšie riziko pre miestnych obyvateľov a neustále zvyšovanie finančných nákladov na ich odstránenie."
Environmentálne záťaže sú roztrúsené po celej krajine a nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných podnikov alebo veľkokapacitných poľnohospodárskych podnikov. K únikom nebezpečných látok dochádzalo aj na nekontrolovaných skládkach nebezpečných odpadov či v nezabezpečených skladoch pesticídov. Znečistenie tiež spôsobila armáda i ťažba nerastov.
Aktivisti už v minulosti upozorňovali na sklady s prestarnutými pesticídmi. "Takto zle uskladnené chemikálie patria medzi tie najnebezpečnejšie environmentálne záťaže. Tým, že pesticídy nie sú dostatočne zabezpečené a že dochádza k ich únikom napríklad do pôdy, sa rozsah znečistenia z roka na rok zväčšuje a rozširuje," priblížila Věntusová. Chemikálie sú podľa nej často karcinogény, ktoré neustále zamorujú okolie a kontaminujú tak nie len prostredie, ale aj obyvateľov žijúcich v okolí takýchto skladov.
O problematike starých environmentálnych záťaží sa diskutuje už takmer 18 rokov. Od roku 1998 sa hovorí o príprave zákona, ktorý by túto oblasť upravil. V roku 2003 sa začali prípravné práce. Ako v materiáli približuje ministerstvo, predloženie návrhu zákona do Legislatívnej rady vlády vlani blokovalo memorandum medzi vládou a zamestnávateľskými zväzmi. V ňom sa kabinet zaviazal nepredkladať v dôsledku hospodárskej krízy také zákony, ktoré by mali finančný dopad na zamestnávateľov.