BRATISLAVA. Nový návrh zonácie Vysokých Tatier, ktorý osekáva územia s najvyšším stupňom ochrany, nie je partizánskou akciou nového vedenia ministerstva životného prostredia. Zámer svojou veľkorysosťou k cestovnému ruchu prekvapil aj najsilnejšieho tatranského investora J&T, ochranári varujú pred ničením veľhôr. Ministerstvo však môže rátať s podporou koaličných strán. Koaliční poslanci so zámerom ministerstva súhlasia a ochranárov uzemňujú. „Všelijakí samozvanci mi idú na nervy. To si aj ja môžem dať partiu desiatich ľudí dokopy, budeme sa volať Medvede a budeme robiť bordel po republike,“ reagoval na výhrady ochranárov predseda parlamentného výboru pre životné prostredie Jozef Ďuračka z SNS. „Choďte sa pozrieť do Rakúska alebo do Nemecka, ako tam chránia prírodu a aké sú tam strediská. Tatranci vedia akurát za hajzlíky a parkoviská vyberať obrovské prachy,“ dodal.
S novým návrhom prišlo ministerstvo v januári. Niekoľko mesiacov potom, ako po škandáloch vzal premiér Robert Fico rezort SNS a dosadil nominanta Smeru Jozefa Medveďa.
Vraj samozvanci
Návrh zonácie otvára Tatry drevorubačom a investorom ešte výraznejšie ako staršie zámery. Lesoochranárske združenie Vlk hovorí, že výmera rezervácií, kde platí najvyšší, piaty stupeň ochrany, klesne o vyše päťtisíc hektárov. Zjazdovky sa dostanú až na hrebeň Roháčov, či do srdca Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry. Pre ťažbu dreva sa zas otvorí ústie Tichej a Kôprovej doliny a tiež Javorovej a Bielovodskej doliny v Belianskych Tatrách.
Najväčšie zásahy do Tatier
ťažbu dreva chcú povoliť aj v Tichej a Kôprovej doline a v časti Belianskych Tatier
zjazdovkám má ustúpiť Spálený žľab v Západných Tatrách aj Surový hrádok
rozširujú sa zjazdovky pri Štrbskom plese aj v Tatranskej Lomnici
vyrúbať majú celý kopec pri Ždiari v stredisku Strednica.
Zahraničím obhajuje návrh zonácie aj ďalší člen výboru a exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. „Mne sa zdá, že na Slovensku z toho robíme väčšiu vedu ako treba.“ Ani on argumentom ochranárov neverí. „Keď sa vírila hladina okolo Tichej a Kôprovej a ochranárov sa pýtali, ktoré konkrétne biotopy chránia, tak koľkokrát ani nevedeli,“ tvrdí.
Podobne ďalší člen výboru Ľuboš Martinák zo Smeru hovorí o „takzvaných ochranároch“. „Mne sa na ochranároch nepáči, že niečo zbadajú v lese, jednu rastlinku a ideme dookola všetko chrániť. Na les sa treba pozerať z globálneho aspektu, aby slúžil človeku, veď nato je tu tá príroda,“ povedal.
Okresávanie donekonečna
Výhrady k zonácii naopak majú aj opoziční poslanci. Exminister životného prostredia László Miklós z SMK kritizuje najmä argument na zúženie ochrany. „Ak tieto územia vyčlenili na cestovný ruch, lebo sú už poškodené človekom, tak nové strediská poškodia ďalšie územia v okolí. A z tých zase odkrojíme?“ pýta sa.
Jarmila Tkáčová z SDKÚ zas ministerstvu vyčíta, že k pripomienkovaniu návrhu neprizvalo pracovníkov TANAPu. „Ak k takémuto zámeru nie sú prizvaní odborníci, naznačuje to jediné. Že Tatry sa idú zobchodovať,“ tvrdí.

Beata
Balogová
