BRATISLAVA. Keďže zámerom predsedu vlády je šetriť verejné prostriedky, vždy keď mu to pracovný program dovolí, uprednostní efektívnejšie ekonomické riešenia a na zahraničné cesty využije komerčnú linku pred finančne náročnejším letom vládnym špeciálom. Toto tvrdil Úrad vlády ešte v októbri 2008. Odvtedy lieta premiér Robert Fico do cudziny len špeciálom.
Podľa štatistík, ktoré poskytol agentúre ČTK Úrad vlády, použil premiér od začiatku volebného obdobia z jeho celkových 69 letov špeciál 55-krát.
Komerčnou linkou letel na oficiálne návštevy Číny, Kórey či Vietnamu. Odborník na protokol Ladislav Špaček tvrdí, že v prípade týchto štátov to bolo nepatričné a že linka neznamená vždy úsporu.
Ficove letecké predsavzatia už neplatia
Keď premiér Robert Fico vo februári 2007 vystupoval v Pekingu z lietadla, čínsku delegáciu trochu zaskočilo, ako vrcholný slovenský reprezentant pricestoval. Na oficiálnu návštevu priletel z Viedne komerčnou linkou a vládny špeciál nechal v Bratislave. „Tým, že sme nešli do Číny špeciálom, sme ušetrili dva a pol milióna korún,“ pochválil sa vtedy premiér slovenskej verejnosti.
Vyšší štandard vo vládnom špeciáli. FOTO ARCHÍV SME – ĽUBOŠ PILC
Podobne zneli platené správy, ktoré v roku 2006 a 2007 posielala jeho hovorkyňa Silvia Glendová. „Predseda vlády včera ušetril 940 860 korún,“ napísala napríklad v novembri 2006 po ceste do Írska.
„Je rozhodnutý aj v budúcnosti takýmto spôsobom napĺňať záväzok vlády znižovať výdavky na štátnu správu a úsporne nakladať s verejnými prostriedkami a používať vládne letecké špeciály len v nevyhnutných prípadoch.“
Po Vietname stačilo
Štvrtý rok vládnutia ukazuje, že Fico názor na využívanie špeciálu prehodnotil. Šetrenie na letoch do zahraničia skončilo 29. októbra 2008 linkovým letom z Hanoja. Odvtedy už na zahraničné cesty vyráža špeciálom.
Prehľad ciest, ktorý si od úradu vlády vyžiadala agentúra ČTK, ukázal, že od vymenovania letel do zahraničia 69krát. V roku 2006 trikrát špeciálom a šesťkrát linkou. V roku 2007 to bolo jedenásť letov linkou a šesť špeciálom. V roku 2008 siahol po špeciáli 19–krát, linkou letel do Luxemburska, Izraela a Vietnamu. Vlani – v čase krízy – sa letecky prepravoval 21–krát. Vždy špeciálom.
Posteľ pomôže počas dlhších letov. FOTO ARCHÍV SME – ĽUBOŠ PILC
„Komerčné lety sa uprednostnili v prípadoch, že to dovolil program návštevy v danej krajine, aktuálny pracovný program predsedu vlády pred cestou a po nej v nadväznosti na celkovú logistiku a možnosti šetrenia finančných nákladov na cestu,“ vysvetlil ČTK spôsob lietania Ficov tlačový odbor.
Do Ázie sa hodí špeciál
Lety špeciálom sú u predsedov vlád na celom svete bežným spôsobom dopravy. Je to efektívne, nemusia prispôsobovať svoj program odletu, a hoci slovenské lietadlá sovietskej a ruskej výroby sa nemôžu porovnávať so strojmi svetových veľmocí, poskytujú premiérovi solídne zázemie.
Tému šetrenia po nástupe do funkcie otvoril sám Fico, zdôrazňoval tak, že aj on sa chce podieľať na šetrení štátu.
Odborník na protokol a dlhoročný hovorca českého prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček hovorí, že letieť na oficiálnu návštevu inak než špeciálom, je nepatričné. Slovenský premiér sa tak vydal na cesty do vzdialených krajín: Číny, Južnej Kórey aj Vietnamu. „Sú krajiny, kam neradno priletieť linkou, pretože sa návšteva degraduje. Ide o arabské krajiny, alebo mnohé ázijské štáty,“ myslí si Špaček. Prílet špeciálom niektoré krajiny vnímajú ako deklaráciu suverenity štátu.
Pri pracovných cestách po Európe lety linkou prekážať z hľadiska protokolu nemusia. Otázka šetrenia komerčnými letmi nemá vždy jednoznačnú odpoveď.
Cesta predsedu vlády a ministrov s tajomníkmi, ochranou a protokolistami špeciálom môže byť podľa Špačka výrazne lacnejšia, ako keby si kúpili letenky. Úrad vlády tvrdí, že šiestimi letmi linkou ušetril viac ako desať miliónov korún.
Kliknite pre zväčšenie infografu.
V Rusku vylepšia aj ďalší vládny špeciál. Splácajú tak starý dlh
Na modernizáciu do Ruska odletí aj druhý špeciál. Bude tam pol roka.
BRATISLAVA. Zhruba o mesiac by mal do Ruska odletieť ďalší z dvojice našich vládnych špeciálov TU 154. SME to povedal Ivan Šubrt z firmy Willing, ktorá zabezpečí opravy týchto lietadiel z deblokácií ruského dlhu.
Lietadlo z poznávacou značkou OMBYR pôjde do moskovského opravárenského podniku na pravidelný servis motorov aj trupu, ale aj na modernizáciu. Pridávať do neho budú novšie prístroje, ktoré by mali zvýšiť jeho bezpečnosť.
Tupolev potrebuje nové prístroje. FOTO – AUTOR
Okrem technologických úprav pôjde aj o opravu interiéru, ktorého salónnu časť si nechal štát pred rokmi vyhotoviť a namontovať v Izraeli. Servis by mal trvať približne šesť mesiacov.
Do Ruska odletí novší z oboch strojov, doviezli sme ho v deväťdesiatych rokoch. Starší OMBYO v Rusku opravovali viac ako päť a pol roka.
Politici zo Slovenska ho využívajú až od konca roku 2008. Tento stroj kúpila na konci 80. rokov československá vláda. Po úpravách sa zvýšila bezpečnosť lietadla, aj pohodlie v ňom. Napriek označeniu vládny špeciál však nejde o príliš luxusný stroj. Okrem turistickej triedy je v ňom niekoľko sedadiel pre VIP hostí, ktoré pripomínajú prvú triedu v bežných lietadlách.
Flotila ministerstva vnútra má okrem dvoch TU 154 aj malý trojmotorový Jak–40. Ten sa používa na kratšie lety po Európe. Na prepravu na krátke vzdialenosti sa používa aj stredný ruský vrtuľník Mi8.
(knm)

Beata
Balogová
