Uviedol to predseda marockého parlamentu Abdelwahed Radi na Rose-Rothovom seminári Parlamentného zhromaždenia NATO, ktorý dnes druhým dňom pokračoval v Bratislave. Zároveň poznamenal, že západné krajiny nevenovali pozornosť javu, ktorý pomáhali vyvíjať. "Západný svet je naladený na fatalizmus terorizmu, ktorého prejavy môžu byť prechodné," uviedol.
Zároveň sa vyslovil za to, aby NATO nehľadalo nových nepriateľov, ale nových priateľov. NATO by mohlo prispieť aj k zlepšeniu situácie krajín Stredozemia.
Krajiny podozrievané z terorizmu majú podľa neho niektoré spoločné problémy - kolonizáciu a zle realizovanú dekolonizáciu. Po ukončení studenej vojny boli tieto krajiny ponechané samy na seba a práve s týmto nezáujmom môže súvisieť ich fanatizmus.
Zástupca Parížskeho inštitútu strategických štúdií Olivier Lepick si myslí, že v povahe terorizmu došlo k zmene, nakoľko cieľom hyperteroristov nie je získať územie, ale zabiť čo najviac ľudí. Môže to byť jednou z najväčších hrozieb tohto storočia, uviedol. Na tento problém podľa neho neexistuje len jedno riešenie.
Zástupca amerického Inštitútu kontroly chemických a biologických zbraní Michael Powers konštatoval, že sa možno nebude dať sa vyriešiť nikdy. Teroristi sa zaujímajú o zbrane hromadného ničenia, lebo im môžu slúžiť ako strategické páky. Teroristické skupiny tak nadobúdajú rovnakú dôležitosť ako niektoré štáty, konštatoval.