BRATISLAVA. Na marcovej schôdzi Národnej rady (NR) SR podporí ĽS-HZDS novelu zákona o vysokých školách, ktorú predložil Mojmír Mamojka (Smer-SD), a to bez ohľadu na stanovisko svojich parterov. Vyhlásil to po rokovaní dnešnej Koaličnej rady líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
Na pravdepodobne poslednom stretnutí lídrov koalície pred parlamentnými voľbami sa okrem Mečiara zúčastnil aj podpredseda Smeru-SD Pavol Paška a prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Neúčasť predsedov Smeru-SD a SNS vysvetlil Paška ich zaneprázdnenosťou. Zároveň dodal, že dohody z dnešnej Koaličnej rady majú rovnakú relevantnosť, ako keby sa stretnutia zúčastnili predsedovia všetkých troch strán.
Smer dá poslancom voľnú ruku
"Vládna koalícia pristupuje k rokovaniam spoločne, v zásadných veciach aj jednotne. V čiastkových veciach sú rozdielne názory," priblížil. Slovenská národná strana stojí za stanoviskom svojho ministra školstva Jána Mikolaja a je rozhodne proti prijatiu tejto novely. Belousovová verí, že odbornými argumentmi presvedčia i ĽS-HZDS. Vyjadrila tiež presvedčenie, že odporúčanie nehlasovať za novelu dostanú aj poslanci Smeru-SD. Podpredseda Smeru-SD Pavol Paška však ešte chce o problematických bodoch novely hovoriť s jej navrhovateľom Mojmírom Mamojkom (Smer-SD). Paška predpokladá, že strana dá poslancom pri hlasovaní "voľnú ruku".
Na adresu vlasteneckého zákona z dielne SNS Mečiar poznamenal, že prešiel zmenami, ktoré ho síce ešte nerobia dobrým, ale aspoň prístupným. Rozdielne názory pretrvávajú ohľadne úpravy Ústavy SR a zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Podľa neho je tam veľa nedotiahnutých rozporov. V programe a priebehu rokovania parlamentu neočakáva zásadnejšie zvraty alebo zmeny.
Šéf parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška k zákonu o vlastenectve podotkol, že SNS je prístupná ďalším zmenám tak, aby legislatívna norma nevyvolávala v ľuďoch pocit tlaku a povinnosti. Ak bude prirodzeným vyjadrením pocitov všetkých občanov k svojej vlasti a symbolom, vie si predstaviť, že za ňu zahlasuje. Predchádzajúci návrh označil za nátlakový. Poslanci za najsilnejšiu koaličnú stranu majú pri hlasovaní o zákone voľnú ruku.
Koalícia podrží Angyala
Rovnako voľnú ruku majú aj zákonodarcovia SNS v prípade zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Belousovová ho podporí napriek presvedčeniu, že skončí na Ústavnom súde SR.
Belousovová avizovala, že koaliční partneri prisľúbili podporu tomu, aby sa NR SR zaoberala vyhláseniami europoslanca a predsedu Jobbiku Csanáda Szegediho na adresu Slovenska. Belousovová ich považuje za nebezpečné a fašistické, ktoré urážajú slovenský národ. Podľa nej je potrebné, aby k tomu zákonodarný zbor SR prijal stanovisko. Szegedi napríklad navrhol kvôli jazykovému zákonu dočasne vylúčiť SR z Európskej únie.
Všetky koaličné strany sa zhodli na názore, že je potrebné predĺžiť funkčné obdobie predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Bélu Angyala (pôvodne nominant SMK, dnes Most-Híd) a podpredsedu Rudolfa Kulmana (nominant SDKÚ-DS) až do parlamentných volieb formou nepriamej novely zákona. Zároveň vyzvali opozíciu, aby prestala blokovať Radu Slovenského pozemkového fondu tým, že odmieta nominovať dvoch kandidátov na jej členov.