BRATISLAVA. I keď sa na Slovensku za ostatných 20 rokov už dosť urobilo proti korupčným praktikám v hospodárstve, stále existuje rad opatrení na zmenšenie priestoru pre korupciu. Škandálov v rozpore s princípmi morálky v ostatných rokoch pribúda a nekalé praktiky sa odváži oznámiť menej ako 10 % občanov, teda situácia je podľa Transparency International Slovensko (TIS) vážna.
"TIS preto predstavuje sériu protikorupčných opatrení ako vklad do diskusie pre politické strany (9.3.) pred nadchádzajúcimi voľbami a novú vládu s cieľom, aby bolo škandálov menej," uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš dnes na tlačovej konferencii.
Dôraz na analýzu
Ako základ pri tvorbe politík vlády a hodnotení ich dopadov TIS odporúča zvýšiť dôraz na kvalitu analýz, ich prínosov a nákladov. V pripomienkovom konaní by malo byť okrem doložky dopadu na verejné financie, "aj zhodnotenie korupčného potenciálu alternatívnych riešení".
Protikorupčné medzery podľa TIS existujú aj pri fungovaní regulátorov a orgánov dozoru, čoho dôkazom je napr. kauza tzv. nástenkového tendra. "Posilnenie regulátorov a orgánov dohľadu, ako sú Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) môže viesť k zníženiu korupčných postupov." Aj nový šéf ÚVO, o čom sa teraz diskutuje, by mal vzísť z výberového konania a nemalo by sa prihliadať na to, či je navrhnutá osoba zástupcom koalície a opozície. "Mandát šéfa ÚVO by sa nemal prekrývať s voľbami, ide o skvalitnenie práce úradu, jeho efektívne fungovanie," dodal právnik TIS Pavel Nechala.
Ďalším protikorupčným nástrojom by mohlo byť vytvorenie užívateľsko-kontrolných webových stránok. Išlo by o vytvorenie napr. centrálneho portálu všetkých eurofondov a dotácií s ľahkým vyhľadávaním údajov. Navyše by sa mali posilniť súťažné riešenia alokácie verejných zdrojov nad nesúťažnými, čo chýbalo napr. pri kauzách emisií a sanitiek.
Pravidelné informovanie občanov
Prvým orgánom, ktorý by podľa TIS mohol pomôcť zvýšiť kontrolu a dohľad nad financovaním politických strán, by mala byť nezávislá a nestranná inštitúcia, čo by garantoval aj spôsob voľby jej členov. "Išlo by o kolektívnu inštitúciu s vymedzenými kompetenciami. Jej členov by volili viacerí aktéri napr. Národná rada SR alebo súdna rada," avizoval Nechala.
Hoci si verejnosť môže rad informácií o pôsobení súdov, lekárov, škôl a samospráv zistiť na portáloch, neraz je ich málo, nie sú komplexné a nedajú sa porovnávať, napr. cenníky výkonu lekárov, rozhodnutia súdu, navyše, chýba tu spätná kontrola. "Tak ako občan dostáva výpis z banky, prečo by nemohol mať ročný výpis zdravotnej poisťovne a tak si on-line kontrolovať situáciu," opýtal sa Šípoš.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.